Problem powstał w momencie gdy starosta słupecki zezwolił na budowę budynku gospodarczo-garażowego, którego ściana od strony granicy z sąsiednią działką nie miała otworów okiennych ani drzwi. Odwołanie od tej decyzji złożyli sąsiedzi Alicja J. i Magdalena J. Na skutek tego odwołania wojewoda odmówił zezwolenia na budowę, gdyż projektowany budynek miał być wyższy  od innych na sąsiednich działkach. Stwierdził, że usytuowanie budynku wynika z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i warunki określone w par. 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nie mają zastosowania.
Paragraf ten określa odległości między budynkami a granicą działki. W ust. 2  paragrafu 12 wyłącza się zachowanie odległości 3 i 4 m od granicy, gdy zabudowa jest jednorodzinna. A więc jest wyjątkiem od reguły.
Skarga kasacyjna zawierała pogląd, że trzeba uwzględnić zabudowę na działce sąsiedniej i nowy budynek nie może być wyższy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił decyzję wojewody
W przypadku, gdy w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dopuszczono sytuowanie budynku w zabudowie jednorodzinnej, zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę granicy z sąsiednią działką budowlaną, bezpośrednio przy tej granicy, konieczne jest spełnienie warunków określonych w § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
To znaczy, że musi być zachowana odległość 3 m od granicy, gdy budynek od strony granicy nie ma otworów okiennych, a 4 m gdy je posiada. Sąd II instancji powziął wątpliwość, czy szczególne przesłanki przy zabudowie jednorodzinnej są dopuszczalne i przedstawił problem składowi siedmiu sędziów.
NSA podjął uchwałę, zgodnie z którą w przypadku, gdy w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dopuszczono sytuowanie budynku w zabudowie jednorodzinnej, zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę granicy z sąsiednią działką budowlaną, bezpośrednio przy tej granicy, konieczne jest spełnienie warunków określonych w § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury , tj. odległość 3 metrów od granicy.
Sygnatura akt: uchwała 7 sędziów  NSA z 27 lutego 2017 r.

 

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks postępowania administracyjnego. Ordynacja podatkowa. Samorządowe kolegia odwoławcze. Postępowanie egzekucyjne w administracji. Prawo o ustroju sądów administracyjnych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł