- Krajowa Rada Radców Prawnych z zadowoleniem odnotowuje fakt, że nadal przeważająca liczba absolwentów wydziałów prawa upatruje w aplikacjach prowadzonych przez samorządy prawnicze najlepszej drogi do wykonywania kwalifikowanych zawodów prawniczych, świadczących pomoc prawną na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Bezspornie potwierdza to coraz większa liczba osób przystępujących każdego roku do egzaminów wstępnych na aplikacje - napisano w komunikacie KRRP.

Krajowa Rada Radców Prawnych podkreśla, że już od kilku lat prowadzenie egzaminów umożliwiających wpis na listę aplikantów radcowskich, adwokackich i notarialnych leży w gestii rządu, a konkretnie Ministra Sprawiedliwości. Samorząd radców prawnych nigdy – jak dotychczas - nie kwestionował takiego statusu egzaminu wstępnego (wcześniej konkursowego). Tym niemniej, w opinii Samorządu, obecne wyzwania jakimi są:

-konieczność zwiększenia dostępu do profesjonalnej pomocy prawnej obywatelom i przedsiębiorcom,
-stworzenie licznym absolwentom wydziałów prawa swobodnego dostępu do aplikacji, każą samorządowi podjąć nowe rozwiązania w tym zakresie. Jesteśmy przekonani, że wyzwanie to podejmie także ustawodawca.

Samorząd radców prawnych uważa, iż dostęp do aplikacji powinien być umożliwiony wszystkim zainteresowanym absolwentom wydziałów prawa bez limitów i egzaminów wstępnych. Sprawdzianem kwalifikacji warunkującym świadczenie pomocy prawnej w zakresie przewidzianym przez ustawodawcę dla zawodów zaufania publicznego nadal pozostać powinien egzamin zawodowy poprzedzony ukończeniem aplikacji prowadzonej przez samorząd.

Samorząd radców prawnych podjął już działania zmierzające do tego, by poczynając od 1 stycznia 2010 roku skrócona ostatnio przez ustawodawcę do 3 lat aplikacja przebiegała według nowej formuły służącej takiemu przygotowaniu do wykonywania zawodu, który zaspokajałby potrzeby jeszcze wyższego profesjonalizmu i publicznej odpowiedzialności za jego wykonywanie. Samorząd radców prawnych rozpoczął również organizacyjne i programowe przygotowania do jej dalszego skrócenia.

Odpłatność za aplikację - w opinii Krajowej Rady Radców Prawnych – powinna być regulowana przez państwo i musi uwzględniać pokrycie uzasadnionych kosztów w miejscu jej prowadzenia. Zniesienie egzaminów wstępnych na aplikację, jej ewentualne skrócenie i pozostająca w związku z powyższymi propozycjami zmiana sposobu ustalania odpłatności za aplikację, to sprawy zależne wyłącznie od woli ustawodawcy. Samorząd radców prawnych wystąpi do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Sprawiedliwości o podjęcie stosownej inicjatywy ustawodawczej i będzie wspierał projekty zmian prawa zbieżne z powyższymi postulatami wychodzące tak od rządu, jak i od innych podmiotów posiadających inicjatywę ustawodawczą