Prezes Krajowej Rady Notarialnej Tomasz Janik przedstawił w sejmowej Komisji Sprawiedliwości aktualny stan notariatu, a także odniósł się do przyjętej niedawno przez Rząd ustawy deregulacyjnej oraz zwartych w niej zmian dotyczących notariatu.

Tomasz Janik nakreślił najbardziej niebezpieczne, zmiany proponowane przez Ministerstwo w ustawie „deregulacyjnej”. Prezes KRN podtrzymał wolę dialogu dotyczącego kompleksowej nowelizacji Prawa o notariacie, jednak według rejentów ich zawód nie powinien być zawarty w ustawie „deregulacyjnej”. Wielokrotnie bowiem wyrażali opinię, że propozycje zawarte w projekcie ustawy, którą 25 września przyjęła Rada Ministrów, pod pozorem zwiększenia dostępu do zawodu notariusza uniemożliwią dalsze rzetelne działanie tej instytucji oraz mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa majątków obywateli.
„Dostrzegamy potrzebę wprowadzenia zmian w Prawie o notariacie, ale nie powinny być one dokonywane w trybie deregulacji. Chcemy tworzyć dobre prawo, które zagwarantuje bezpieczeństwo majątków wszystkich obywateli. Aby tak się stało, musimy rzetelnie podejść do całościowej nowelizacji ustawy Prawo o notariacie. Wierzymy, że wola okrągłego stołu wyrażona przez przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości w trakcie posiedzenia Komisji, stanowi pierwszy krok na drodze do współpracy przy takim całościowym projekcie     - powiedział Tomasz Janik, Prezes Krajowe Rady Notarialnej. - Chcemy, jak najszybciej doprowadzić do spotkania z ekspertami, legislatorami oraz środowiskiem notariuszy i  rozpocząć wspólne prace”.
Idea zorganizowania notarialnego okrągłego stołu po raz pierwszy pojawiła się 14 czerwca 2012 r., podczas wspólnego posiedzenia Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Wówczas podsekretarz stanu Michał Królikowski zadeklarował, że Ministerstwo Sprawiedliwości zorganizuje „okrągły stół” z udziałem przedstawicieli notariatu. Do tematu powrócili notariusze w liście, który we wrześniu br. skierowali do Premiera Donalda Tuska.
Zdaniem notariuszy przygotowanie kompleksowych zmian w Prawie o notariacie wymaga czasu, dlatego zasadne jest wyłączenie zawodu notariusza z obecnie przygotowanej ustawy „deregulacyjnej”.

 Źródło: KRN