Chodzi o tzw. członków oczekujących, czyli takich, którzy nie mają prawa do lokalu, lecz mają wpływ na działalność spółdzielni i np. na ustalanie opłat dla tych, którzy prawo do lokalu mają.
Trybunał Konstytucyjny w czwartek uznał m.in. część zaskarżonych przepisów za zgodne z Konstytucją, a niektóre z nich za niezgodne z ustawą zasadniczą.
ID produktu: 40427424 Rok wydania: 2014
Autor: Adam Stefaniak
Tytuł: Prawo spółdzielcze. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Komentarz>>>
Zdaniem TK brak prawa członków spółdzielni mieszkaniowych do środków zgromadzonych na funduszu remontowym w razie wystąpienia ze spółdzielni lub zawiązania wspólnoty mieszkaniowej jest także niezgodny z konstytucją.
Trybunał zobowiązał Sejm m.in. do nowelizacji i doprecyzowania przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dot. sytuacji właścicieli lokali w budynkach administrowanych przez spółdzielnie, którzy nie są członkami spółdzielni. TK uznał te przepisy za niekorzystne dla tej grupy lokatorów. Według TK właściciele spółdzielczych mieszkań, którzy nie są członkami spółdzielni, powinni mieć dużo większe prawo do informacji, w tym m.in. możliwość wglądu do dokumentów związanych z zarządzaniem ich budynkiem.(ks/pap)