MEN przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 50, poz. 400).
Projekt rozporządzenia poszerza możliwości zatrudnienia w szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych nauczycieli prowadzących zajęcia nauczania początkowego, języka polskiego oraz wiedzy o Polsce.
W projekcie nakłada się na osoby posiadające niezbędne kwalifikacje do nauczania w klasach I-III szkół podstawowych oraz do nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce obowiązek ukończenia kursu kwalifikacyjnego mającego na celu przygotowanie do nauczania zgodnie z planem nauczania uzupełniającego.
Kwalifikacje do nauczania w klasach I-III szkół podstawowych oprócz nauczycieli nauczania początkowego będą posiadali nauczyciele języka polskiego. Nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania w klasach I-III szkół podstawowych będą zobowiązani do ukończenia 20-godzinnego kursu kwalifikacyjnego mającego na celu przygotowanie do nauczania w zakresie edukacji wczesnoszkolnej zgodnie z planem nauczania uzupełniającego, natomiast nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania języka polskiego będą zobowiązani do ukończenia 160-godzinnego kursu kwalifikacyjnego, który przygotuje ich w zakresie edukacji wczesnoszkolnej.
Kwalifikacje do nauczania języka polskiego w klasach IV-VI szkół podstawowych, gimnazjach i liceach ogólnokształcących oprócz nauczycieli języka polskiego będą posiadali nauczyciele języków obcych mający kwalifikacje odpowiednie do typu szkoły. Dodatkowo w klasach IV-VI szkół podstawowych kwalifikacje do nauczania języka polskiego będą posiadali również nauczyciele nauczania początkowego. Nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania języka polskiego w klasach IV-VI szkół podstawowych, gimnazjach i liceach ogólnokształcących będą zobowiązani do ukończenia 20-godzinnego kursu kwalifikacyjnego mającego na celu przygotowanie do nauczania w zakresie języka polskiego zgodnie z planem nauczania uzupełniającego, zaś nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania języka obcego będą zobowiązani do ukończenia 160-godzinnego kursu kwalifikacyjnego, który przygotuje ich do nauczania języka polskiego na poszczególnych etapach edukacyjnych. Natomiast nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania w klasach I-III szkół podstawowych będą zobowiązani do ukończenia 160-godzinnego kursu kwalifikacyjnego, który przygotuje ich do nauczania języka polskiego w klasach IV-VI szkół podstawowych.
Kwalifikacje do nauczania wiedzy o Polsce będą posiadali nauczyciele historii, języka polskiego, geografii lub wiedzy o społeczeństwie oraz inni nauczyciele mający kwalifikacje wymagane do danego typu szkoły. Nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania historii będą zobowiązani do ukończenia 40-godzinnego kursu kwalifikacyjnego, nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania języka polskiego, geografii lub wiedzy o społeczeństwie będą zobowiązani do ukończenia 80-godzinnego kursu kwalifikacyjnego, a nauczyciele posiadający inne kwalifikacje odpowiednie do typu szkoły będą zobowiązani do ukończenia 120-godzinnego kursu kwalifikacyjnego przygotowującego do nauczania wiedzy o Polsce. Wymienione powyżej kursy kwalifikacyjne będą miały na celu przygotowanie nauczycieli do nauczania wiedzy o Polsce.
Wymagania kwalifikacyjne dotyczące nauczycieli zatrudnionych w szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych będą obowiązywały począwszy od 1 września 2014 r. Do tej daty zarówno nauczyciele obecnie zatrudnieni w szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych oraz nauczyciele zatrudnieni po wejściu w życie projektowanego rozporządzenia, będą mieli czas na uzupełnienie kwalifikacji w formach wskazanych w tych przepisach.
W związku z określeniem w rozporządzeniu wymagań kwalifikacyjnych wobec nauczycieli pracujących w szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, 683 nauczycieli będzie musiało uzupełnić swoje kwalifikacje do 2014 r., poprzez ukończenie kursu kwalifikacyjnego w wymiarze zależnym od posiadanych kwalifikacji i nauczanego przedmiotu.

Dla 683 nauczycieli oraz 20 nauczycieli trenerów zakłada się przeprowadzenie:
- 1 kursu w systemie stacjonarnym dla nauczycieli trenerów,
- 4 podstawowych kursów w systemie on-line dla nauczycieli nauczania początkowego, nauczycieli języka polskiego w szkołach podstawowych i gimnazjach, nauczycieli języka polskiego w liceach ogólnokształcących oraz dla nauczycieli historii,
- 3 kursów w systemie mieszanym, tj. w systemie on-line i systemie stacjonarnym dla nauczycieli języka polskiego, geografii lub wiedzy o społeczeństwie, którzy chcą nauczać wiedzy o Polsce, dla nauczycieli języka polskiego, którzy chcą nauczać w klasach I-III szkół podstawowych, dla nauczycieli języka obcego, którzy chcą nauczać języka polskiego w klasach IV-VI szkół podstawowych i gimnazjum, dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, którzy chcą nauczać języka polskiego w klasach IV-VI szkół podstawowych, dla nauczycieli języka obcego, którzy chcą nauczać języka polskiego w liceach ogólnokształcących oraz dla nauczycieli posiadających kwalifikacje odpowiednie do typu szkoły, którzy chcą nauczać wiedzy o Polsce.
Kursy kwalifikacyjne z zakresu edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego oraz wiedzy o Polsce będą w latach 2011-2012 finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty” Działanie 3.3., Poddziałanie 3.3.3. „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych programów i metod nauczania dla uczniów polskich przebywających za granicą”, a po zakończeniu ww. projektu przedmiotowe kursy będą organizowane na zlecenie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania przez wyspecjalizowaną jednostkę w ramach jej zadań statutowych. Środki finansowe na realizację zadań statutowych placówki zapewni organ prowadzący.

Projekt rozporządzenia przesłany został do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Na podstawie: www.men.gov.pl, stan z dnia 15 lutego 2011 r.

Artykuł pochodzi z Serwisu Samorządowego www.lex.pl/samorzad