Uczestniczą w niej szefowie parlamentów z 47 krajów Europy, a także m.in. z USA, Kanandy i Meksyku. Polskiej delegacji przewodniczą marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. 

Politycy będą rozmawiać o zmianach w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Konieczność przeprowadzenia reform ETPC wynika z nadmiernego obciążenia trybunału skargami i powstałymi w ten sposób zaległościami w ich rozpatrywaniu.
Szefowie parlamentów omówią także sytuację w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Główne tematy wymagające dyskusji to: wyzwania związane z umacnianiem zaufania do nowych władz, wspieranie takich demokratycznych wartości jak równość, sprawiedliwość i tolerancja oraz zapobieganie dyskryminacji religijnej czy etnicznej. Uczestnicy spotkania będą mieli również okazję do wymiany doświadczeń oraz przedstawienia planowanych działań na rzecz wsparcia procesu demokratyzacji w krajach arabskich.
Europejska Konferencja Przewodniczących Parlamentów jest organizowana co dwa lata pod auspicjami Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Posiedzenia odbywają się na przemian w siedzibie Rady Europy w Strasburgu i w jednym z państw członkowskich Rady. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy jest organem opiniodawczym i doradczym Rady Europy. Jego członkowie cyklicznie zbierają się na posiedzeniach. Zgromadzenie wybiera Sekretarza Generalnego Rady Europy, jego zastępcę, Sekretarza Generalnego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Komisarza Praw Człowieka Rady Europy.