Zdaniem szefa samorządu radców prawnych, ustawa jest bardzo potrzebna. - Mam nadzieje , że prace w Sejmie zakończą się jej szybkim  uchwaleniem, nie wykluczając udoskonalenia projektu - stwierdza.
Więcej: Jest już projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej>>>

I dodaje, że stanowisko  samorządu radcowskiego wobec projektu co do zasady było od początku  i pozostaje pozytywne. - Staraliśmy się wspierać ministra sprawiedliwości  - jako  prowadzącego projekt  - w jego konsekwentnym dążeniu do tego, aby system zapewniał, iż pomoc prawna uzyskiwana  w jego ramach była na tym samym poziomie profesjonalności i odpowiedzialności co świadczona komercyjnie. Przyjęty przez rząd projekt dopuszczając do jej świadczenia osoby nie wykonujące prawniczych zawodów  zaufania publicznego rodzi ryzyka w tym
zakresie – czytamy w oświadczeniu prezesa Krajowej Rady radców Prawnych.
Szef KRRP podkreśla, że samorząd  nie może nie zwrócić na to krytycznej uwagi. - Najważniejsza będzie jednak praktyka . Jestem pewien, że samorząd radcowski wykonując  nałożone na niego - póki co w projekcie ustawy - zadanie współdziałania z samorządem terytorialnym w realizacji systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, dobrze wywiąże się z tych zadań. Projektowane uregulowanie stwarza również dodatkową okazję współpracy samorządu radcowskiego z organizacjami pozarządowymi.
Dariusz Sałajewski przypomina, że Krajowa Rada Radców Prawnych od lat wskazywała na konieczność ustawowego uregulowania tej kwestii. - Pierwszy projekt takiego uregulowania powstał w rządzie kiedy Ministrem Sprawiedliwości był radca prawny Andrzej Kalwas.  W uchwaleniu  ustawy - a mam nadzieję, że tak się niebawem stanie - będziemy więc mogli dopatrywać się choćby cząstki naszego udziału – stwierdza prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

ID produktu: 40162014 Rok wydania: 2015
  LEX Gamma - program dla nowych Klientów>>>