Ewentualne spowolnienie gospodarcze niekoniecznie oznacza trudne czasy dla kancelarii prawnych. Kryzys gospodarczy oznacza zmianę charakteru zleceń klientów, nie wpływa natomiast zasadniczo na ich ilość. Trudności gospodarcze firm oznaczają, że wiele z nich zaczyna poszukiwać inwestorów, których wcześniej nie potrzebowały. Pojawiają się również klienci, którzy „polują na okazje” i chętnie kupują akcje i udziały znacznie taniej, niż w czasach prosperity. Dlatego od niedawna obserwujemy wzmożone zainteresowanie naszych klientów audytami prawnymi, restrukturyzacjami i przejęciami kapitałowymi. Skutkiem spowolnienia więcej pracy mają też procesualiści - uważa Robert Jędrzejczyk  radca prawny i wspólnik w kancelarii Gide Loyrette Nouel


W czasach kryzysu firmy z większą determinacją walczą ze swoimi kontrahentami o każdą złotówkę. Rosnące napięcia między pracodawcami a pracownikami przekładają się z kolei na liczbę zleceń dotyczących sporów zbiorowych oraz zwolnień grupowych, co zwiększa zainteresowanie umiejętnościami specjalistów z zakresu prawa pracy. Szukanie oszczędności w przedsiębiorstwach skutkuje dążeniem do optymalizacji podatkowych. Wiele firm ma na tym polu jeszcze wiele możliwości, więc również doradcy podatkowi nie powinni narzekać na brak zajęcia. Nie można wreszcie zapomnieć o wzroście liczby postępowań upadłościowych i układowych będących często najbardziej spektakularnym skutkiem spowolnienia gospodarczego.

Reasumując, wiele więc zależy od umiejętności prawników do szybkiego przestawienia się do nowej rzeczywistości. Im bardziej wyspecjalizowana kancelaria, im węższą niszę rynkową zajmuje, tym bardziej jest narażona na skutki zmian potrzeb jej klientów. Zespoły prawników posiadające większą zdolność do reakcji na zmiany na rynku usług prawniczych nie tylko przetrwają czasy kryzysu, ale wręcz wyjdą z niego wzmocnione. Natomiast kancelarie świadczące specyficzny rodzaj usług, na które jest wzmożony popyt w czasach rozkwitu gospodarczego, muszą próbować przetrwać trudne czasy, choćby w okrojonym składzie, lub pospiesznie zmieniać swą ofertę.

Sytuacje kryzysowe stawiają duże wyzwania przed wszystkimi podmiotami gospodarczymi, dając prawnikom spore możliwości zacieśnienia więzi z klientami na najwyższym szczeblu decyzyjnym. Praca w takich warunkach nie jest łatwa, ale pozwala uwypuklić znaczenie usługi prawnej opartej o osobiste zaufanie do doradcy, co w zawodzie, który wykonujemy, jest niezwykle cenne.


Robert Jędrzejczyk
radca prawny i wspólnik
w kancelarii Gide Loyrette Nouel