Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. poz. 195) regulująca zasady przyznawania tzw. świadczenia wychowawczego (czyli popularnego "500 zł na dziecko") wprowadza zmiany również w innych ustawach, m.in. w kodeksie postępowania cywilnego. Katalog świadczeń (z art. 833 § 6 k.p.c.), które nie podlegają egzekucji, zostanie poszerzony o świadczenie wychowawcze. Do świadczeń niepodlegających egzekucji należą obecnie m.in. świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne i porodowe.

Świadczenia z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
Ponadto zgodnie z nowym przepisem art. 833 § 7 k.p.c. nie będą podlegać egzekucji świadczenia, dodatki i inne kwoty określone w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 332), a także środki finansowe przeznaczone na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, w części przysługującej na umieszczone w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka dzieci i osoby, które osiągnęły pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej.

Zmiany także w ustawie o opłacie skarbowej
Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza także zmiany m.in. w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 783), a mianowicie w art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. c tej ustawy. Opłacie skarbowej nie będzie podlegać dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia (pozwolenia, koncesji) albo złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawach z zakresu świadczenia wychowawczego. Rozwiązanie to jest analogiczne do innych rozwiązań w tej ustawie z zakresu świadczeń socjalnych.