Zdaniem znaczących akcjonariuszy mniejszościowych, wehikuły inwestycyjne, które miały większość akcji Spółki, nie mogły wykonywać na tym zgromadzeniu prawa głosu w związku z naruszeniem obowiązków informacyjnych oraz w zakresie wezwań.  W ich opinii większość "uchwał" powziętych głosami wspomnianych spółek, w tym m.in. uchwał o powołaniu  czterech nominatów akcjonariuszy większościowych do (pięcioosobowej) rady nadzorczej, to – m.in. z powodu utraty prawa głosu przez akcjonariuszy większościowych - uchwały nieistniejące a co najmniej nieważne.

Mniejszościowy akcjonariusz Yawal S.A. zaskarżył uchwały dotyczące powołania czterech rzekomych członków rady nadzorczej, których zgłosili i popierali akcjonariusze większościowi. Równocześnie wystąpił o udzielenie zabezpieczenia powództwa.  W dniu 3.12.2013 r. Sąd Okręgowy w Częstochowie uwzględnił częściowo jego wniosek w ten sposób, iż zawiesił – do czasu rozstrzygnięcia sprawy - postępowanie rejestrowe dotyczące ew. wpisu do KRS rzekomych czterech członków rady nadzorczej uznawanych obecnie przez Zarząd Yawal S.A. a nie uznawanych przez istotnych akcjonariuszy mniejszościowych.

Postanowienie to jest skuteczne i wykonalne już od chwili jego wydania - stwierdza mec. Dariusz Kulgawczuk stojący na czele Departamentu Prawa Spółek Kancelarii RKKW, który reprezentuje w tym postępowaniu uprawnionego.  To duży sukces akcjonariuszy mniejszościowych i kolejny już dowód kompetencji zespołu Kancelarii RKKW na płaszczyźnie sporów korporacyjnych  - dodaje mec. Radosław L. Kwaśnicki, Partner Zarządzający oraz szef  Departamentu Sporów Korporacyjnych w Kancelarii RKKW .

Kancelaria RKKW jest doradcą prawnym funduszu Pioneer w sporze korporacyjnym dot. Yawal S.A. Status uprawnionego w opisywanym postępowaniu miał Radosław L. Kwaśnicki.

Radosław L. Kwaśnicki