Porozumienie podpisane we wtorek między Nadwiślańskim Oddziałem Służby Granicznej (NOSG) a Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Warszawie (OISW) określa zasady postępowania wobec osadzonych w Polsce cudzoziemców. Współpraca obejmie wzajemne szkolenia służb, wymianę informacji dotyczących osadzonych oraz resocjalizację więźniów.
NOSG i OISW spodziewają się wzrostu liczby cudzoziemców w więzieniach w czasie mistrzostw EURO 2012. Wprowadzone regulacje dotyczą jednak nie tylko kibiców, którzy odwiedzą Polskę w przyszłym roku, lecz mają trwale usprawnić system wymiany informacji między służbami.
Ponadto dzięki porozumieniu osadzeni-cudzoziemcy w ramach prac społecznych będą mogli porządkować tereny należące do NOSG.
"Dzięki współpracy z OISW będziemy otrzymywać informacje o cudzoziemcach, którzy opuszczają mury aresztów, mając nieuregulowany status prawny" - poinformowała rzeczniczka Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej chor. Agnieszka Golias. "Każda służba ma swoją specyfikę, dlatego tak cenne będą dla nas wzajemne szkolenia i wymiana doświadczeń związanych z pracą z cudzoziemcami przebywającymi na terenie Polski" - dodała.
Na wtorkowej konferencji prasowej kpt. Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej, wyjaśniła, iż EURO 2012 było dodatkowym motorem do działań, które i tak chciano podjąć, gdyż polskie przepisy nie określiły dotychczas warunków współpracy Straży Granicznej i Służby Więziennej w tym zakresie. "Każdy osadzony cudzoziemiec jest człowiekiem, który wymaga specyficznego podejścia, zarówno jeżeli chodzi o jego status pobytowy, jak i o różnice międzykulturowe. W tej kwestii doświadczenie Straży Granicznej jest o wiele większe" - powiedziała Krakowska.
W polskich więzieniach przebywa obecnie ok. 700 cudzoziemców, głównie z Europy Wschodniej.
Nadwiślański Oddział Straży Granicznej to oddział polskiej straży granicznej, obejmujący swoimi działaniami województwa mazowieckie, kujawsko - pomorskie, łódzkie i świętokrzyskie. (PAP)