W tej sprawie (nr skargi: 7710/02) skarżący podnoszą, że ich syn, który zgodnie z ich życzeniem zrezygnował z lekcji religii w szkole podstawowej, nie miał możliwości uczęszczania na alternatywne zajęcia (np. z etyki). Skarżą się również na to, że świadectwo syna zawierało jedynie przekreślenie w polu przy przedmiocie z religii/etyki. Wskazują ponadto, że syn musiał dwukrotnie zmieniać szkołę z uwagi na dyskryminację oraz fizyczną i psychologiczną przemoc ze strony innych uczniów. Rodzice zostali poinformowani przez władze oświatowe, że żadna ze szkół, do których uczęszczał syn nie prowadziła zajęć z etyki. Minister edukacji i RPO poinformowali skarżących, że jakakolwiek dyskryminacja ze względów religijnych byłaby bezprawna i powinna zostać zgłoszona władzom. Natomiast wymaganie od rodziców deklaracji co do nauczania religii ma charakter wyłącznie organizacyjny, a Trybunał Konstytucyjny orzekł w przeszłości, że lekcje religii w szkole nie naruszają konstytucyjnej zasady rozdziału Kościoła od państwa, a oceny z religii/etyki na świadectwach są wyłącznie skutkiem nauczania tych przedmiotów.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka złożyła w tej w sprawie opinię przyjaciela sądu Trybunałowi w Strasburgu, dotyczącą zasad nauczania etyki i religii w polskich szkołach.
Strasburg: wkrótce wyrok w sprawie etyki w polskich szkołach
Europejski Trybunał Praw Człowieka 15 czerwca 2010 roku ogłosi wyrok w sprawie Grzelak przeciwko Polsce, która dotyczy braku możliwości uczęszczania na lekcje etyki w większości polskich szkół.