Skarga Julii Tymoszenko została wniesiona do Trybunału 10 sierpnia 2010 r. Była premier Ukrainy zarzuca, iż jej oskarżenie było motywowane politycznie, a od decyzji o umieszczeniu jej w kolonii karnej nie przysługuje jej żaden środek odwoławczy. Julia Tymoszenko zaskarżyła ponadto warunki, w jakich jest pozbawiona wolności, a zwłaszcza nieodpowiednią opiekę medyczną, której wymaga ze względu na stan swojego zdrowia. Skarżąca zarzuca przede wszystkim naruszenie art. 3 Konwencji o prawach człowieka (zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania i karania), art. 5 Konwencji (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego) oraz art. 8 Konwencji (prawo do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego).
Trybunał, ze względu na powagę sprawy, traktuje sprawę Julii Tymoszenko priorytetowo. W marcu 2012 r. Trybunał zastosował względem Ukrainy środek tymczasowy i nakazał rządowi przeniesienie skarżącej w miejsce, gdzie uzyska odpowiednią opiekę medyczną. Skarżąca przebywa obecnie w szpitalu cywilnym i jest leczona pod nadzorem lekarza-neurologa z Niemiec.
Skarga złożona przez Julię Tymoszenko ma oczywiste, międzynarodowe znaczenie. Po raz pierwszy Trybunał będzie rozpatrywał przypadek polityka, który został skazany na karę długoletniego pozbawienia wolności. Julia Tymoszenko zarzuca, że jej oskarżenie miało charakter polityczny. U komentatora sytuacja ta budzi ambiwalentne uczucia. Z jednej strony rzeczywiście nie można nie zadać pytania o losy pomarańczowej rewolucji i reform demokratycznych na Ukrainie. Z drugiej strony, jednakże, jeszcze kilka lat temu finał takiego procesu politycznego przed sądem międzynarodowym byłby nie do pomyślenia. Już sam fakt, że Ukraina poddaje się jurysdykcji międzynarodowej, może budzić niejaki optymizm. Bez względu na punkt widzenia, rozstrzygnięcie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka będzie miało ogromne znaczenie i dla Ukrainy, i dla społeczności międzynarodowej.
28 sierpnia odbędzie się publiczna rozprawa przed Trybunałem, który uda się następnie na poufną naradę. Wyrok zostanie ogłoszony w terminie późniejszym.

Źródło: http://www.echr.coe.int/echr/Homepage_EN z 20 lipca 2012 r.
Katarzyna Warecka