Sprawa ta została wniesiona przez dwóch obywateli greckich, na stałe mieszkających w Strasburgu, którzy w Strasburgu właśnie chcieli oddać głos w wyborach do parlamentu greckiego. Ambasador grecki we Francji odmówił im z tego powodu, iż nie istnieją żadne przepisy prawne umożliwiające praktyczne zorganizowanie wyborów poza granicami Grecji.
Trybunał wskazał, iż nie istnieją żadne przepisy prawa międzynarodowego, które obligowałyby państwa członkowskie Rady Europy do organizowania punktów wyborczych dla swych obywateli poza granicami kraju. Mimo iż w rzeczywistości funkcjonowania Unii Europejskiej wielu obywateli państw europejskich jest wręcz zachęcana do tego, żeby osiedlać się w innych państwach niż państwo swojego pochodzenia, to Komisja Wenecka przy Radzie Europy – na stanowisko której powołał się Trybunał – jedynie zachęca Państwa Członkowskie UE do umożliwiania swym obywatelom udziału w wyborach do władz krajowych, lecz nie nakłada na nie takiego obowiązku. Również wśród państw Rady Europy nie istnieje spójna praktyka dotycząca głosowania za granicą, a te państwa, które przewidują taką możliwość, regulują tę kwestię na szereg różnych sposobów. Tym samym organizacja wyborów powszechnych w sposób umożliwiający oddanie głosu obywatelom mieszkającym za granicą należy do samego państwa będącego stroną Konwencji o prawach człowieka, a państwo cieszy się w tym zakresie dużą swobodą decyzyjną. Nie można więc uznać, by art. 3 protokołu nr 1 do Konwencji o prawach człowieka nakładał na państwa obowiązek przeprowadzenia głosowania poza granicami państwa, a tym samym Grecja nie naruszyła postanowień tego artykułu.
W świetle tego orzeczenia trzeba jednak pamiętać, że te kraje – a wśród nich Polska – które przyjęły regulacje umożliwiające organizację wyborów poza granicami państwa, mają obowiązek praktycznego stosowania takich przepisów i nie mogą w sposób arbitralny odstąpić od przeprowadzania wyborów zagranicą, lub w sposób arbitralny wybrać tylko kilka państw, w których wybory się odbędą.
Tak wynika z wyroku Wielkiej Izby z 15 marca 2012 r. w sprawie nr 42202/07, Sitaropoulos i Giakoumopoulos przeciwko Grecji.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
 
Data publikacji: 21 marca 2012 r.