Jak informuje blog Przegląd Prawa Międzynarodowego, Europejski Trybunał Praw Człowieka zakończył w czwartek 18 lutego br. postępowanie w sprawie Rywin p. Polsce.
W odniesieniu do zarzutu sformułowanego na podstawie art. 3 w zakresie w jakim skarżący zarzucał nieadekwatność opieki medycznej w czasie pozbawienia go wolności, a także fakt, że pozbawiono go wolności pomimo bardzo złego stanu zdrowia Trybunał podkreślił, że każdorazowe decyzje sądów krajowych orzekających o pozbawieniu skarżącego wolności uwzględniały jego stan zdrowia.
Drugi zarzut dotyczył naruszenia prawa do rzetelnego procesu prowadzonego przez niezawisły i bezstronny sąd w świetle okoliczności, że postępowanie karne przeciwko skarżącemu prowadzone było równolegle z pracami sejmowej komisji śledczej i pod ogromną presją negatywnej kampanii medialnej przeciwko skarżącemu. W odniesieniu do tego zarzutu Trybunał dokonał szczegółowej analizy funkcjonowania sejmowej komisji śledczej. Podkreślił, że cel działania komisji oraz cel postępowania karnego prowadzonego przeciwko skarżącemu nie były zbieżne. Uznał też, że zarówno treść uchwały sejmowej powołującej komisję, jak i ostateczne ustalenia komisji zawarte w raporcie nie dotyczyły winy pana Rywina, czyli kwestii, która była przedmiotem postępowania karnego. Nie doszło więc do naruszenia domniemania niewinności skarżącego. Więcej>>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Służąc rządom dobrego prawa
|