Jest to element działań informacyjnych, których celem jest zmiana dysproporcji pomiędzy liczbą rozpoznanych skarg, a ilością spraw zakończonych wyrokiem. W 2011 r. Trybunał w Strasburgu rozpoznał ponad 50 tys. skarg, z których jedynie 3 proc. zakończyło się wydaniem wyroku, a aż 90 proc. zostało uznanych za niedopuszczalne.
Tak duży odsetek skarg, które z powodów formalnych zostały skreślone z listy spraw, skłonił Trybunał do przeprowadzenia akcji edukacyjnej dążącej do podniesienia świadomości społecznej w zakresie tego, jakie warunki skarga musi spełniać, aby mogła zostać przyjęta na wokandę.
Prezentowany od 27 stycznia b.r. 3-minutowy film wideo, skierowany jest do szerokiej publiczności i zwięźle podsumowuje wszystkie kryteria dopuszczalności skargi (skarga musi być skierowana przeciwko państwu będącemu stroną Konwencji o prawach człowieka i dotyczyć zdarzenia, które miało miejsce po ratyfikacji Konwencji, skarga musi dotyczyć prawa chronionego przez Konwencję, skarżący musi być ofiarą naruszenia Konwencji i musi wyczerpać wszystkie środki odwoławcze dostępne w prawie krajowym, skarga musi zostać wniesiona w ciągu 6 miesięcy od wydania decyzji ostatecznej w danej sprawie, wreszcie skarżący musi doznać znaczącego uszczerbku w związku z naruszeniem jego praw podstawowych).
Film dostępny jest w angielskiej i francuskiej wersji językowej na oficjalnej stronie internetowej Trybunału www.echr.coe.int oraz na stronie www.youtube.com, pod adresami www.youtube.com/watch?v=mcbDDhs5ZVA oraz www.youtube.com/watch?v=FxfCnu2m6nw.
 
Katarzyna Warecka
Źródło: www.echr.coe.int 

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line