Trybunał w Strasburgu 19 lipca br. wydał wyrok w sprawie Dorota Kania przeciwko Polsce (sygn. 49132/11).
W czerwcu 2007 roku Kania opublikowała w tygodniku „Wprost” wraz z innym współautorem artykuł pt. "Matka chrzestna", w którym twierdziła, że komunistyczna tajna policja stała za powstaniem polskiej mafii w latach 80, utworzyła ją i chroniła. Artykuł stwierdzał również, że agenci ówczesnych służb specjalnych, którzy weszli w skład służb policyjnych po 1989 roku, nadal chronili swoich dawnych kolegów zaangażowanych w ten proceder.
Opisany w tym artykule R. B., były pułkownik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, złożył pozew do sądu i Dorota Kania została skazana w sierpniu 2010 r. na grzywnę o równowartości 3500 euro oraz wpłacenie na rzecz organizacji charytatywnej równowartości trzymiesięcznej płacy. Sąd Rejonowy w Warszawie uznał, że dwa sformułowania użyte przez autorkę były kłamliwe.
W postępowaniu odwoławczym wyrok został utrzymany, jednak kwota grzywny i nawiązka na rzecz dzieła charytatywnego zostały zmniejszone ze względu na trudną sytuację rodzinną i niskie dochody ukaranej. Orzeczone przez sąd kwoty zostały następnie uregulowane przez fundację Fundacja Niezależne Media.
Dorota Kania, powołując się na artykuł 10 (wolność wyrażania opinii) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wniosła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w której twierdziła, że wyrok pogwałcił jej prawo do wolności wypowiedzi. Trybunał orzekł jednak, że artykuł 10 Konwencji nie został złamany.
Komunikat ETPC here>>