Skargę do Trybunału wniosła obywatelka Kamerunu, która wraz z rodziną na stałe mieszka we Francji. W 2007 r. we Francji przyjęto tzw. ustawę "DALO", która daje prawo do samodzielnego mieszkania osobom, które nie są w stanie nabyć takiego mieszkania z własnych środków. Prawo to jest gwarantowane przez państwo. Skarżąca na podstawie ustawy "DALO" zwróciła się o przyznanie jej mieszkania socjalnego i w lutym 2010 r. otrzymała decyzję pozytywną. Decyzja ta została potwierdzona wyrokiem paryskiego sądu administracyjnego z grudnia 2010 r., który nakazał odpowiedniemu organowi administracyjnemu udostępnienie skarżącej odpowiedniego lokalu i ukarał ten organ karą pieniężną za dotychczasowy brak wykonania decyzji o przyznaniu skarżącej mieszkania socjalnego. Mimo to, skarżącej dotąd nie udostępniono zasądzonego lokalu mieszkalnego. Przed Trybunałem skarżąca zarzuciła, iż taki stan rzeczy stanowił naruszenie jej prawa do rzetelnego procesu chronionego w art. 6 ust. 1 Konwencji.

Zgodnie z ustaloną linią orzeczniczą Trybunału egzekucja prawomocnego orzeczenia sądowego stanowi istotny element gwarancji rzetelnego procesu, a niewykonanie wyroku sądowego zapadłego na niekorzyść pozwanego państwa będzie stanowić naruszenie prawa do rzetelnego procesu z art. 6 ust. 1 Konwencji. Państwa-strony Konwencji nie mogą powoływać się na brak środków finansowych lub na inne utrudnienia o podobnym charakterze organizacyjno-materialnym, żeby uzasadnić i usprawiedliwić niewykonanie prawomocnego wyroku sądowego na swą niekorzyść.

Dokładnie taka sytuacja miała miejsce w omawianej sprawie. Rząd francuski nie podał żadnego uprawnionego argumentu (uprawnionego w świetle orzecznictwa Trybunału - rząd twierdził po prostu, że nie ma odpowiednich możliwości finansowych i zasobów mieszkaniowych), który usprawiedliwiałby niewykonanie wyroku sądu o przyznaniu skarżącej mieszkania socjalnego. Tym samym nieuzasadniony brak egzekucji prawomocnego orzeczenia sądowego sprowadził się do naruszenia prawa do rzetelnego procesu i art. 6 ust. 1 Konwencji.

Skarżąca zarzuciła również naruszenie jej prawa do poszanowania własności, chronionego w art. 1 protokołu nr 1 do Konwencji o prawach człowieka, jako że jej roszczenie o przyznanie mieszkania socjalnego nie zostało dotąd zaspokojone. Ta część skargi wniesionej do Trybunału jednakże upadła, gdyż na podstawie francuskiej ustawy "DALO" skarżącej nie przysługuje prawo do nabycia własności mieszkania, a jedynie prawo do użytkowania mieszkania na podstawie umowy najmu socjalnego. Tym samym art. 1 protokołu nr 1 do Konwencji nie znalazł zastosowania w jej sprawie.

Tak wynika z wyroku Trybunału z 9 kwietnia 2015 r. w sprawie nr 65829/12, Tchokontio Happi przeciwko Francji.

ID produktu: 40160199 Rok wydania: 2013
Autor: Ewa Bończak-Kucharczyk
  Ochrona praw lokatorów i najem lokali mieszkalnych. Komentarz>>>