Cztery stowarzyszenia sędziowskie opublikowały stanowisko w sprawie wyborów do KRS. Pod  apelem o niezgłaszanie kandydatów do Rady podpisały się zarządy czterech stowarzyszeń: Sędziów Polskich "Iustitia", Stowarzyszenia Sędziów Themis, Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych Pro Familia oraz Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych w Polsce.
Przepisy znowelizowanej ustawy są  - zdaniem sędziów - w zdecydowanej większości powtórzeniem nowelizacji ustawy o KRS zawetowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w lipcu 2017 r.

Marszałek sejmu wydał już w czwartek 4 stycznia br. obwieszczenie w sprawie procedury zgłaszania kandydatów.

Więcej: Już rozpoczęła się procedura wyboru nowej KRS>>

Jest wzór zgłoszenia kandydatów

Marszałek Sejmu wydał 4 stycznia 2018 r. zarządzenie w sprawie ustalenia wzoru zgłoszenia oraz wzorów wykazu obywateli i wykazu sędziów popierających kandydata na członka Krajowej Rady Sądownictwa na podstawie art. 11b ust. 9 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, który wszedł w życie 3 stycznia br.
Zgłoszenie kandydata powinno zawierać informacje o kandydacie, o pełnionych dotychczas jego funkcjach, a także o działalności społecznej.
Do zgłoszenia należy dołączyć załączniki, takie jak zgoda sędziego na kandydowanie na członka Krajowej Rady Sądownictwa, wykaz obywateli popierających zgłoszenie oraz pisemne oświadczenie pierwszych piętnastu osób z wykazu o wskazaniu pełnomocnika (Monitor Polski z 4 stycznia 2018 r. poz.9).

Komisja sejmowa decyduje
Zgodnie z nową ustawą kandydata na członka Rady zgłasza się marszałkowi Sejmu w terminie 30 dni od dnia opublikowania obwieszczenia. Marszałek Sejmu kandydatury te niezwłocznie przekaże posłom i poda do publicznej wiadomości. Następnie marszałek zwróci się do klubów poselskich o wskazanie spośród zgłoszonych osób, w terminie siedmiu dni, kandydatów na członków KRS.
Każdy klub będzie mógł wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów. Odpowiednia komisja sejmowa wybierając spośród osób wskazanych przez kluby ustali listę piętnastu kandydatów na członków Rady, przy czym na liście tej ma znaleźć się co najmniej po jednym kandydacie wskazanym przez każdy klub poselski.