Podatnik jest dostawcą wysoce specjalistycznego sprzętu medycznego, służącego m.in. do zabiegów diagnostycznych lub terapeutycznych. Dostawa urządzenia medycznego jest najczęściej dokonywana wraz z instalacją tego sprzętu w miejscu, w którym mają odbywać się zabiegi z wykorzystaniem instalowanego sprzętu.
Kwestią sporną w rozpoznawanej sprawie był sposób ustalenia stawki podatku VAT w przypadku dostawy urządzenia medycznego wraz z jego instalacją oraz adaptacją pomieszczeń, w którym jest ono instalowane. Podatnik stał na stanowisku, że mamy do czynienia z tzw. świadczeniem złożonym (kompleksowym), do którego powinna mieć zastosowanie 7 proc. stawka podatku VAT (taka jak dla dostawy urządzenia medycznego), natomiast minister finansów wskazuje na konieczność zastosowania odrębnych stawek podatkowych.
Sprawa trafiła do WSA, który uchylił interpretację ministra finansów i przyznał rację argumentom podatnika. WSA zwrócił uwagę, że polskie przepisy o podatku VAT nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób powinno zostać opodatkowane świadczenie składające się z kilku elementów. Zagadnienie to nie jest również wprost rozstrzygnięte na gruncie przepisów wspólnotowych. Sąd wskazał, iż aktualność zachowuje, wyrażony jeszcze przed przystąpieniem Polski do Wspólnot Europejskich, pogląd Sądu Najwyższego w wyroku z dnia 21 maja 2002 r., III RN 66/01, LEX nr 55863, w którym stwierdzono, że podział jednorodnej, kompleksowej usługi na dwa odrębne rodzaje jest podziałem sztucznym i nie może stanowić podstawy do podziału kwoty należnej za tę usługę na dwie części, z czego każda jest objęta inną stawką VAT.
Biorąc pod uwagę wyrok Sądu Najwyższego WSA stanął na stanowisku, że minister finansów dokonując rozdzielenia poszczególnych czynności (dostawy towarów i związanych z nią usług) w celu ich odrębnego opodatkowania, oparł się jedynie na literalnym brzmieniu poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (obecnie poz. 105 załącznika nr 3) i nie dokonał analizy podłoża i charakteru gospodarczego ocenianego zdarzenia, co legło u podstaw niezasadnego podziału dla celów podatkowych jednej kompleksowej usługi - stanowiącej jedną całość w aspekcie gospodarczym. Czynności (usługi) towarzyszące dostawie sprzętu medycznego nie były realizowane niejako tylko "przy okazji" dostawy tego sprzętu, ale ich wykonanie umożliwiało i było niezbędnym warunkiem zapewnienia funkcjonalności i prawidłowego działania dostarczonego urządzenia medycznego. Dotyczy to również prac adaptacyjnych pomieszczeń, które to prace mogły też przybrać postać robót budowlano-montażowych. Dlatego też ustalając właściwą stawkę podatku VAT należy przyjmować jednolitą stawkę dla całego kompleksu czynności, biorąc pod uwagę charakter czynności podstawowej a zatem stawkę właściwą dla dostawy wyrobu medycznego, o którym mowa w poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (obecnie poz. 105 załącznika nr 3 do ustawy o VAT).
Należy nadmienić, że Dyrektor Izby Skarbowej złożył skargę kasacyjną od tego wyroku jednak NSA orzeczeniem z 16 września 2010 r., I FSK 779/10 uznał skargę za bezzasadną.
(III SA/Wa 1803/09)

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.nsa.gov.pl, stan z dnia 23 marca 2011 r.