Został on opracowany przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i amerykańską Radę Standardów Rachunkowości Finansowej. Częścią debaty będą konsultacje, które odbędą się 26 listopada w siedzibie Ministerstwa Finansów.
Profesor Gertruda Świderska, prezes Mac Auditor, kierownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH, wyjaśnia, że informacje zawarte w proponowanych sprawozdaniach pozwolą inwestorom w bardziej wiarygodny sposób szacować przyszłe przepływy pieniężne oraz oceniać efektywność wykorzystania zasobów.
Ekspert dodaje, że w projekcie przyjęto, że w sprawozdaniu z sytuacji finansowej (bilansie), sprawozdaniu z całkowitego wyniku (całkowitych dochodów) oraz w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych (sporządzanym obligatoryjnie metodą bezpośrednią) informacje będą prezentowane w sekcjach, kategoriach i podkategoriach w spójny sposób.
– Wymienione sprawozdania powinny zawierać sekcję gospodarczą, sekcję finansującą, sekcję podatku dochodowego, sekcję działalności zaniechanej i sekcję transakcji dotyczących różnych kategorii – twierdzi nasza rozmówczyni. Sekcja gospodarcza obejmuje kategorię działalności operacyjnej i działalności inwestycyjnej.

Źródło: Gazeta Prawna