Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trafiła informacja w sprawie opóźnień w implementacji prawa Unii Europejskiej do prawa krajowego, przedłożona przez sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej. Z przygotowanego przez Komisję Europejską Raportu na temat stanu transpozycji dyrektyw Rynku Wewnętrznego, który opublikowano oraz z prowadzonego w UKIE bieżącego monitoringu wdrażania prawa unijnego wynika, że Polska ma spore zaległości jeśli chodzi o terminowość wdrażania prawa wspólnotowego.

Polska nie dostosowała jeszcze swojego ustawodawstwa krajowego do ponad 20 dyrektyw unijnych. Największe zaległości w implementacji dyrektyw mają Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Finansów. Opóźnienia w dostosowaniu prawa krajowego do dyrektyw unijnych oznaczają naruszenie norm prawa europejskiego.

Dalsze utrzymywanie się opóźnień w implementacji może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla naszego kraju. Brak wdrożenia dyrektyw może być podstawą wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania w trybie art. 226 TWE. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku większości opóźnień, co w konsekwencji grozi wydaniem wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich, w którym zostanie stwierdzone naruszenie przez Polskę prawa wspólnotowego. Ostatnim etapem tej procedury jest nałożenie na Polskę kary pieniężnej za nie wywiązywanie się z zobowiązań członkowskich (na podstawie art. 228 TWE). Postępowanie wszczęte na podstawie art. 226 TWE może spowodować zawieszenie finansowania z funduszy strukturalnych.