W piątek, 27 października 2017 r., prawnicy K&L Gates - Władek Rzycki (partner), Karol Lasocki (partner), Dawid Rapkiewicz (senior associate), Michał Szumbarski (associate) oraz Łukasz Gembiś (associate) mieli zaszczyt gościć delegację wysokiego szczebla sędziów z chińskiej prowincji Jiangsu.

Celem spotkania była wymiana poglądów dotyczących systemów prawnych w Polsce oraz w Chinach, a w szczególności omówienie jaki wpływ na polski porządek prawny ma prawodawstwo Unii Europejskiej. Delegacja sędziów z Chin przedstawiła szczegółowo strukturę sądownictwa oraz tryby postępowań prowadzonych przed chińskimi sądami. Uczestnicy mieli także okazję podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie specyfiki prowadzenia spraw sądowych przeciwko podmiotom zagranicznym w każdym z tych krajów.

Orientacja w różnicy działalności systemów prawnych Polski oraz Chin jest niezwykle istotna w kontekście zacieśniania się współpracy gospodarczej pomiędzy tymi państwami w ramach inicjatywy "One Belt One Road". Jedną z konkluzji spotkania, był wniosek, iż przedsiębiorcy - zarówno chińscy jak i polscy - podejmujący różne przedsięwzięcia lub planujący inwestycje w tych krajach, często nie zdają sobie sprawy z odmienności podejścia do rozlicznych zagadnień prawnych, które kształtują ich działania.

Spotkanie prawników K&L Gates z delegacją sędziów z Chin

Jest to kolejna inicjatywa wzmacniania współpracy polsko-chińskiej podjęta przez działający w warszawskim biurze K&L Gates Chinese Desk, którym kieruje Joanna Łagowska (partner). W ostatnim czasie zespół ten reprezentował konsorcjum, którego liderem jest chińska spółka budowlana COVEC, w zawarciu historycznej ugody z Generalną Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, dotyczącej wielomilionowych roszczeń stron w związku z realizacją autostrady A2 przed Euro 2012.

Prawo prywatne międzynarodowe. Komentarz
Jerzy Poczobut (redaktor naukowy)
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł