Minister Sprawiedliwości zaskarżył do Sądu Najwyższego uchwałę warszawskiej Izby Notarialnej z 19 marca 2011 r. w sprawie zasad finansowania wydatków samorządowych. Walne Zgromadzenie Izby zadecydowało, że będzie opłacać składki samorządowe tylko do wysokości 700 zł miesięcznie. Jak powiedział pełnomocnik notariuszy prof. Hubert Izdebski, składka ta wystarczy w zupełności na pokrycie potrzeb samorządu.

- Zwykłe reguły gospodarności nakazują, aby pobierać składkę niższą niż to nakazuje Krajowa Rada Notarialna – wyjaśniał prof. Izdebski. – Za te sumy notariusze wyjeżdżają na szkolenia do Meksyku i na Maledywy.

Dlatego, ze część składki pobranej od członków samorządu trafia do ministerstwa, a część do kasy Izby. Przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości Tomasz Jaskułowski twierdzi natomiast, że notariusze przekroczyli zasady ustawowe. A także reguły obowiązujące w państwie prawa.

- W art.7 konstytucji zapisano, że wolno instytucjom czynić tylko to, na co zezwala prawo. Ta zasada odnosi się do samorządu notarialnego także – podkreślał Tomasz Jaskułowski. – Uchwała podjęta przez warszawskich notariuszy jest sprzeczna z uchwała Rady Krajowej nr 99 nakazującej odprowadzać notariuszom 2,5 proc przychodu, ale nie mniej niż 700 złotych miesięcznie.

W uchwale nr.100 Krajowa Rada zarządziła, że 140 zł ze składki idzie na potrzeby samorządu krajowego, resztę – dla izby. Przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości zaznaczył, że notariusze warszawscy złamali również zasadę równości wobec prawa. Postawili się ponad innymi notariuszami, decydując, że będą płacić tylko stawkę minimalną. Oczywiście potrzeby izb nie są identyczne. Warszawska izba liczy 366 członków i ma największe obroty w kraju. Inne izby liczą po 91 członków (Rzeszów).

Sąd Najwyższy w wyroku z 5 sierpnia uchylił zaskarżoną uchwałę nr 5/2011 i przekazał Walnemu Zgromadzeniu Izby do ponownego rozpatrzenia.

Sędzia Bogusław Cudowski orzeczenie oparł na zarzutach naruszenia art.23 ustawy - Prawo o notariacie, w związku z art.40. W tych przepisach wyrażone są zasady, ze Krajowa Rada Notarialna ustala składki i sposób ich wydatkowania.

Trudno się wiec zgodzić z opinią warszawskich notariuszy, że ich uchwała jest zgodna z ustawą  Prawo o notariacie – stwierdził Sąd Najwyższy. – Chodzi więc o wysokość wypłacanych składek, notariusz nie ma wyboru, czy płacić dolna granice składki. Naruszenie przepisów prawa musiało więc doprowadzić do uchylenia podjętej uchwały.

Sygnatura akt III ZS 3/11