Danuta i Zbigniew N. mieszkańcy gminy Rossorz w województwie lubelskim kupili w latach 80. od swojej ciotki kilka hektarów ziemi i lasów za 50 tys. zł . Nie sporządzili jednak aktu notarialnego. Początkowo małżeństwo dzierżawiło te nieruchomość. Następnie osoba, która sprzedała działki zdecydowała się na przekazanie gospodarstwa Skarbowi Państwa za rentę. W czerwcu 1987 roku zapadła decyzja administracyjna w sprawie renty rolnej i od tej daty nieruchomość  przeszła na własność państwa. Małżeństwo N. nie wiedzieli , że taka decyzja miała miejsce.
W 2009 roku Zbigniew N. przekazał synowi  ziemię do dalszego użytkowania. Po wejściu w życie ustawy z 1991 r. decyzją wojewody działki zostały przekazane gminie.  Istotne znaczenie miało przy tym wejście w życie nowelizacji kodeksu cywilnego z 1 października 1990 r., która uchyliła art. 177 . Natomiast art. 10 przepisów przejściowych stanowił, że "jeżeli przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy istniał stan, który według przepisów dotychczasowych wyłączał zasiedzenie nieruchomości, a według przepisów obowiązujących po wejściu w życie tej ustawy prowadzi do zasiedzenia, zasiedzenie biegnie od dnia wejścia jej w życie; jednakże termin ten ulega skróceniu o czas, w którym powyższy stan istniał przed wejściem w życie ustawy, lecz nie więcej niż o połowę."
Danuta N. wystąpiła do sądu z wnioskiem o zasiedzenie w złej wierze. A zatem wymagany był 30 letni okres posiadania samoistnego. Sądy obu instancji wniosku nie uwzględniły. Sąd Okręgowy w Lublinie  15 maja 2014 roku stwierdził, że wnioskodawczyni nieprawidłowo obliczyła  termin upływający dla posiadacza samoistnego. Zdaniem sądu do czasu nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa w 1987 r. termin zasiedzenia nie mógł biec. 
Według adwokata wnioskodawców Jacka Mikołajonka okres od 1977 r. (data kupna) a 1987 r. był okresem samoistnego posiadania, który wlicza się do zasiedzenia. Zatem wnioskodawcy już zasiedzieli sporną nieruchomość.
Sąd Najwyższy podzielił ten pogląd i uchylił postanowienia sądów obu instancji. Zdaniem SN od wskazanego okresu 1977-1987 odliczyć należy trzy lata 1987-1990, gdy ziemia przeszła na własność Skarbu Państwa. Sąd Okręgowy będzie musiał jeszcze raz przeliczyć czas posiadania samoistnego przez małżeństwo N. i ich syna, który obecnie gospodaruje na nieruchomości.

Sygnatura akt IV CSK 76/15, postanowienie z 25 listopada 2015 r.
 

Dowiedz się więcej z książki
Spory cywilne i gospodarcze. Przykłady z praktyki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł