Problem pojawił się w sytuacji, gdy spółdzielnia mieszkaniowa postanowiła odłączyć z jednej księgi wieczystej trzy nieruchomości zabudowane. Podstawą wpisów do ksiąg wieczystych była jednostronna czynność prawna zrzeczenia się użytkowania wieczystego w stosunku do jednego z tych terenów dokonana w formie aktu notarialnego. Spółdzielnia dzieliła nieruchomość, gdyż chciała pozbyć się terenów zielonych, które nie przynosiły zysków, a opłaty za użytkowanie należało uiszczać właścicielowi - czyli prezydentowi miasta.
Powstały dwa problemy. Pierwszy - wiąże się z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 15 marca 2005 r. (K 9/04). Uchylił on przepis art.179 kc, który przewidywał zrzeczenie się nieruchomości przez właściciela, ale zgoda gminy nie była wymagana.
Warto dodać, ze problem przejęcia nieruchomości w przeważającej mierze dotyczy majątku, który z różnych przyczyn jest uciążliwy dla dotychczasowych właścicieli.
Dlatego uchwalono nowy art. 179 kc, z którego wynika, że przekazanie nieruchomości gminie nie może nastąpić w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela. Musi w takiej sytuacji być podpisana umowa - wyjaśniał sprawę sędzia Józef Frąckowiak.
Drugi problem, co może być przedmiotem zrzeczenia. Czy użytkowanie wieczyste jest zbywalne? A także, czy użytkowanie wieczyste może doprowadzić do podziału nieruchomości, która do niego nie należy?
Pytanie te zrodziły się w trakcie rozpoznawania apelacji w związku z postanowieniami Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim. Sąd Okręgowy przedstawił te zagadnienia SN.

Użytkownik wieczysty nie może dokonać podziału gruntu powierzonego mu w użytkowanie wieczyste - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy

Sygnatura akt III CZP 116/14, uchwała z 13 marca 2015 r.

ID produktu: 40276612 Rok wydania: 2013
Autor: Anna Sylwestrzak
Tytuł: Użytkowanie. Konstrukcja prawna