Problem dostrzegł rzecznik praw obywatelskich, który poprosił SN o rozstrzygnięcie. Chodzi o art. 231 kodeksu karnego. Przewiduje on do trzech lat więzienia dla funkcjonariusza przekraczającego uprawnienia lub niedopełniającego obowiązków, działającego na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.

Problem tkwi w rozbieżnym orzecznictwie sądów. Jedne przyjmują, że do skazania wystarczy samo zagrożenie interesu publicznego, według innych oskarżony musi mieć świadomość, że nie wykonuje obowiązków lub działa ponad prawem i przez to działa na szkodę interesu publicznego.
Dotychczasowe wątpliwości rozwiewa wczorajsze orzeczenie SN. – Występek określony w art. 231 § 1 k.k. (przekroczenie uprawnień) należy do kategorii przestępstw z konkretnego narażenia na niebezpieczeństwo, a więc materialnych – zdecydował SN. – Przyjęcie w niniejszej uchwale materialnego charakteru przestępstwa określonego w art. 231 § 1 k.k. nie będzie stwarzało istotnej różnicy przy orzekaniu w tego rodzaju sprawach – stwierdził SN.
– Przyjęcie materialnego charakteru występku nadużycia władzy powinno jednak obligować organy procesowe do jeszcze bardziej uważnego i precyzyjnego formułowania opisu czynu, uwzględniającego wszystkie te elementy – przypomnieli wczoraj w uzasadnieniu sędziowie SN.

Źródło: Rzeczpospolita