W maju 1997 r. pod kołami Fiata 126 p zginęła 9 -letnia córka państwa P. , pod domem, gdy szła na nabożeństwo do kościoła. Kierowca nie miał uprawnień do prowadzenia auta, a sam pojazd był nieprawny. Wyrokiem karnym został skazany na karę pozbawienia wolności.

Żądanie zadośćuczynienia
Jednak rodzice zgłosili roszczenie do PZU, w którym był ubezpieczony polisą OC sprawca. Domagali się zadośćuczynienia w wysokości po 80 tys. zł dla każdego rodzica. Otrzymali po 15 tys. zł od zakładu.

Czytaj też>>SN: roszczenie o naprawienie umyślnie wyrządzonej szkody przedawnia się po 20 latach


Po 10 latach w 2014 r. wystąpili z pozwem do sądu, gdyż ich sytuacja zdrowotna i materialna pogorszyła się znacznie. Sąd I instancji w 1997 r. oddalił powództwo na podstawie art. 442 (1) par. 2 kc i art. 24 kc, z powodu przedawnienia roszczenia, gdyż minął 10-letni okres wyznaczony w tym przepisie. Sąd stwierdził, że roszczenie przedawniło się w maju 2001 r.
Rodzice złożyli apelację do SA we Wrocławiu. Uznał on, że sąd I instancji miał rację i zmiana art. 442 (1) par. 2 kc, która nastąpiła w 2007 roku, wydłużyła do 20 lat możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu naprawienia szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym. Zmiana kodeksu cywilnego weszła w życie 10 sierpnia 2007 r., a zdaniem sądu roszczenie przedawniło się trzy miesiące wcześniej.

Skarga pełnomocnika rodziców
Skargę kasacyjną wniósł pełnomocnik poszkodowanych  rodziców na podstawie m. in art. 819 par. 4 kc. Przepis ten mówi, że "bieg przedawnienia roszczenia o świadczenie do ubezpieczyciela przerywa się także przez zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub przez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający roszczenie lub zdarzenie otrzymał na piśmie oświadczenie ubezpieczyciela o przyznaniu lub odmowie świadczenia."
W tym wypadku - zdaniem radcy prawnego Julii Bar - bieg przedawnienia został przerwany przez wniesienie roszczenia do PZU w listopadzie 1998 r. i od tego momentu liczy się 10 lat. A zatem przedawnienie nastąpiło po wejściu w życie nowelizacji  kodeksu cywilnego.

Przedawnienia nie było
Sąd Najwyższy podzielił tę argumentację pełnomocniczki powodów. Uchylił dwa wcześniejsze wyroki i przesłał sprawę do ponownego rozpoznania, gdyż nie doszło do przedawnienia roszczenia.
Zdaniem SN nastąpiła przerwa w biegu przedawnienia przez wniesienie do PZU żądania naprawienia szkody w listopadzie 2008 r. I od tego terminu okres przedawnienia zaczął biec na nowo - podkreśliła sędzia Teresa Bielska-Sobkowicz.
Co więcej art. 819 art. 4 kc odnosi się nie tylko do stron umowy ubezpieczenia, ale także do pokrzywdzonych czynem niedozwolonym.
Teraz Sąd Apelacyjny we Wrocławiu musi rozstrzygnąć, jaki był rozmiar krzywdy i jakie zadośćuczynienie przysługuje rodzicom za śmierć córki.
Sygnatura akt V CSK 685/16, wyrok z 6 października 2017 r.