Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wystąpiła o podjęcie przez SN w składzie 7 sędziów uchwały w przedmiocie następującego zagadnienia prawnego:
„Czy wpis uznanego za niedozwolone postanowienia wzorca umowy do rejestru, o którym mowa w art. 479(45) § 2 k.p.c., powoduje, że przewidziana w art. 479(43) k.p.c. rozszerzona skuteczność prawomocnego wyroku będącego podstawą tego wpisu stoi na przeszkodzie postępowaniu w przedmiocie kontroli postanowienia tej samej treści, zawartego w innym wzorcu umowy, stosowanym przez przedsiębiorcę, przeciwko któremu został wydany ten wyrok, bądź przez innego przedsiębiorcę?”
Jak pisze na swoim blogu radca prawny Michał Strzelecki, musiało do tego dojść, bo sytuacja stała się poważna. I przypomina, że w ostatnim roku w orzecznictwie sądów powszechnych zdaje się przeważać pogląd przyjmujący wykładnię rozszerzającą moc wiążącą klauzuli wpisanej do rejestru również na innych przedsiębiorców.
- Moje poszukiwania prowadzą do wniosku, że ta linia orzecznicza została zapoczątkowana postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 3 grudnia 2012 r. w sprawie VI ACa 934/12. Nie znajduję innych argumentów, aby tą woltę w orzecznictwie uzasadnić inaczej niż zalewem pozwów o uznanie postanowienia wzorca umownego za niedozwolone:  w 2011 r. – 5976, a    w 2012 r. – 13954. Więcej>>>

Czytaj: Zabronione wzorce umowne będą lepiej kontrolowane>>>

ID produktu: 40119564 Rok wydania: 2012
Autor: Anna Fornalczyk
Tytuł: Biznes a ochrona konkurencji>>>