Andrzej H. przywiózł swoją żonę na porodówkę do szpitala powiatowego w Zambrowie, po 40 minutach od urodzenia syna już nie żyła. Umarła na skutek wstrząsu krwotocznego. Pech chciał, że pomocy nie udzielili jej koledzy, z którymi na co dzień pracowała, była bowiem radiologiem w pracowni rentgenowskiej tego szpitala.

Przed sądem stanął lekarz anestezjolog Wojciech S.. Prokurator zarzucił  mu narażenie pacjentki na niebezpieczeństwo utraty życia ( art.160 par.2 i 3 kk), nie zaś – jak tego chciał oskarżyciel posiłkowy – nieumyślne pozbawienie życia. Gdyby sąd zastosował art.155 kk, lekarzowi groziłaby kara pozbawienia wolności do 5 lat. Tymczasem sądy I i II instancji orzekły, że lekarz powinien zapłacić grzywnę w wysokości 100 stawek dziennych po 100 złotych, czyli 10 tys. złotych. Sądy orzekły, że lekarz działał nieumyślnie, zastosowały łagodny wymiar kary i nie orzekły nawet sankcji pozbawienia wolności w zawieszeniu, choć par.3 art.160 kk przewiduje do roku więzienia za to przestępstwo.Jak by tego było mało, kasację na korzyść oskarżonego złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zarzucił on wyrokowi Sądu Okręgowego w Łomży z 10 marca 2010 roku, że odstąpił od ujawnienia motywów w uzasadnieniu do orzeczenia. Sąd Najwyższy po wpłynięciu skargi kasacyjnej zwrócił się do sądu w Łomży o uzupełnienie uzasadnienia. Sąd Okręgowy po kilku miesiącach przesłał uzasadnienie, a SN przekazał je Rzecznikowi 7 marca 2011 roku.

W tej sytuacji prokurator uznał, że nie ma podstaw do złożenia kasacji i wniósł o jej oddalenie. Na rozprawie 25 maja br. w Sądzie Najwyższym przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich, ani oskarżony nie stawił się. Prokurator zażądał przerwy, aby zapoznać się z aktami. Przerwa trwała 40 minut. Sąd Najwyższy oddalił kasację, jako oczywiście bezzasadną.

- Brak uzasadnienia wyroku istotnie jest bezwzględną przesłanką skargi kasacyjnej według art. 457 par 3 kpk– mówiła sędzia Jadwiga Żywolewska-Ławniczak. - Uzupełnienie uzasadnienia przez Sąd Okręgowy usunęło ten błąd.

Zdaniem SN Sąd Okręgowy nie odstąpił od sporządzenia uzasadnienia do wyroku, lecz było to niedopełnienie obowiązków przez sąd.

SN nie wspomniał ani słowem o kwalifikacji prawnej czynu, ani o śmierci pacjentki, której nie udzielono przy porodzie niezbędnej pomocy medycznej. Oskarżyciel posiłkowy, mąż pacjentki zapowiedział pozew cywilny przeciwko lekarzowi o zasądzenie renty dla czteroletniego syna, który przyszedł na świat w dniu śmierci matki.

Sygnatura akt III KK 287/10