Wojskowa Agencja Mieszkaniowa jest właścicielem nieruchomości gruntowej o powierzchni 1506 m kwadratowych.
W grudniu 2008 r. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa wypowiedziała Krystynie C. dotychczasową wysokość rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego związaną z udziałem 16,23 proc. w prawie
współużytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej (wynoszącą 500,91 zł), i ustalił od dnia 1 stycznia 2009 r. nową opłatę w wysokości 1.745,53 zł rocznie.
W dniu wypowiedzenia lokal mieszkalny i nieruchomość były przedmiotem współwłasności. Oprócz powódki prawo do mieszkania miało także dwóch jej członków rodziny po 1/3 z tytułu dziedziczenia po rodzicach.
Sąd Rejonowy stwierdził, że spadek po zmarłym w 2003 r., na podstawie ustawy nabyli: żona i dwoje dzieci po 1/4 każde. Następnie zmarła żona i po niej dziedziczyli dziedziczyło troje dzieci po 1/3 części każdy z nich. Mimo istnienia pozostałych współwłaścicieli (współużytkowników), wypowiedzenie całej opłaty związanej z udziałem we współużytkowaniu wieczystym zostało skierowane tylko do jednej współwłaścicielki lokalu - powódki.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego skargę skierowała powódka 12 stycznia
2011 r. uznało, że aktualizacja jest nieuzasadniona. Jednak Wojskowa Agencja Mieszkaniowa wniosła sprzeciw. Zaskarżonym wyrokiem z 14 grudnia 2012 r. Sąd Rejonowy ustalił, że aktualizacja opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste nieruchomości jest uzasadniona w wysokości 1683,70 zł. Oddalił więc dalej idące powództwo.
Apelację od wyroku wniosła powódka. Zarzuciła, że w dniu złożenia przez Agencję sprzeciwu od orzeczenia SKO nie był jeszcze ustalony krąg spadkobierców, a sprawa sądowa o stwierdzenie nabycia spadku toczyła się. Powódka podniosła, że dopiero z 20 maja 2010 r. została właścicielem mieszkania.
Przy rozpoznawaniu apelacji Sąd Okręgowy powziął istotną wątpliwość, czy wypowiedzenie jednemu ze współwłaścicieli całej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego o wartości odpowiadającej udziałowi we współużytkowaniu wieczystym działki odnosi skutek w stosunku do pozostałych współwłaścicieli lokalu będących współużytkownikami wieczystymi?
SN podjął uchwałę o treści: Opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego związanego z prawem własności wyodrębnionego lokalu mieszkalnego powinna być wypowiedziana w całości wszystkim współwłaścicielom tego lokalu (art. 78 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, jedn. tekst Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.).

Sygnatura akt III CZP 19/14, uchwała 3 sędziów z 14 maja 2014 r.