Wątpliwość prawna wynikła w związku z roszczeniem czterech członków stowarzyszenia przeciwko oddziałowi w Augustowie. Domagali się oni ustalenia, że nie istnieje żadna z uchwał zjazdu, który odbył się 28 marca 2009 r.
Zwrócili się także o ustanowienie kuratora. Zdaniem skarżących zjazd marcowy był nielegalny, gdyż zwołali go członkowie powołani niezgodnie ze statutem. A powołania zarządu tymczasowego dokonał 14 grudnia 2013 r. Zarząd Główny stowarzyszenia.
Sąd I instancji stwierdził brak kompetencji zarządu tymczasowego do zwołania zjazdu, więc uchwały zjazdu są bezprawne.
Natomiast sąd II instancji oddalił powództwo twierdząc, że według art. 189 kpc członkowie stowarzyszenia nie mają interesu prawnego w tej sprawie. Inny jest bowiem charakter więzi członka np. spółdzielni a inny członka stowarzyszenia, gdyż w tym drugim wypadku nie ma więzi majątkowej.
Co interesujące, żaden z organów nadzorczych nie chce konfliktu rozstrzygnąć. Starosta augustowski uważa, że skoro uchwałę o powołaniu zarządu tymczasowego podjął Zarząd główny PTTK, to właściwy jest prezydent Warszawy. Ten zaś odsyła do starosty.
Sąd Najwyższy uznał na rozprawie 4 lutego br., że problem wymaga podjęcia uchwały w rozszerzonym składzie. Sprawa jest ważna społecznie, gdyż chodzi o wolność zrzeszania się, a Sąd Najwyższy do tej pory w takiej kwestii się nie wypowiadał.
Sygnatura akt IV CSK 257/14
SN: konflikt w PTTK wymaga uchwały 7 sędziów
Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów przekazał kwestię zaskarżania uchwał stowarzyszenia do rozstrzygnięcia siedmiu sędziom. Ustawodawca nie przewidział bowiem roszczenia członka o ustalenie nieistnienia uchwał.