Stan faktyczny dotyczył dłużnika Adama W., który złożył skargę na czynności komornika sądowego, wskazując, że w toku postępowania egzekucyjnego komornik dopuścił się licznych uchybień, takich jak m.in.: niedołączenie przez komornika tytułu wykonawczego, prowadzenie postępowania z nieruchomości mimo przysługiwania prawa użytkowania wieczystego i niezawiadomienie dłużnika o terminie oszacowania. Skarga została złożona z przekroczeniem siedmiodniowego terminu określonego w Kodeksie postępowania cywilnego, jednak skarżący wskazał, że waga nieprawidłowości, do których doszło podczas prowadzenia czynności egzekucyjnych, wskazuje na konieczność podjęcia przez sąd czynności z urzędu, mimo złożenia skargi po terminie.
Sąd odrzucił skargę z powodu braków formalnych, ale jednocześnie - na podstawie art. 759 - z urzędu zawiesił postępowanie egzekucyjne i wezwał komornika do podjęcia czynności w celu uzyskania od wierzyciela tytułu wykonawczego. Dodatkowo odmówił przyznania dłużnikowi kosztów postępowania. Dłużnik złożył zażalenie na postanowienie sądu rejonowego wskazując, że według treści art. 7673 k.p.c. nie może być mowy o odrzuceniu skargi, jeżeli zachodzą przesłanki do podjęcia przez sąd z urzędu czynności zmierzających do usunięcia uchybień komornika.
O rozstrzygnięcie tej kwestii sąd okręgowy zwrócił się do Sądu Najwyższego. W piśmie omawiającym pytanie prawne wskazał, że wykładnia art. 7673 k.p.c. od dawna budzi liczne wątpliwości. Przepis stanowi bowiem, że sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie przepisanego terminu, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę, której braków nie uzupełniono w terminie, chyba że uzna, iż zachodzą podstawy do podjęcia czynności na podstawie art. 759 § 2. Na tle tego przepisu powstał spór w doktrynie. Nie precyzuje on bowiem, czy sąd powinien dalej rozpatrywać skargę wniesioną po terminie, czy też odrzucić ją, ale potraktować jako swego rodzaju zawiadomienie o błędach komornika i uwzględnić część zarzutów z urzędu.
W uchwale z dnia z dnia 23 maja 2012 r. (sygn. akt III CZP 11/12) Sąd Najwyższy rozstrzygnął tę kwestię wskazując, że w sytuacji, gdy sąd uzna, że skarga na czynności komornika wskazuje na uchybienia uzasadniające podjęcie działań z urzędu (wystąpią przesłanki określone w art. 759 § 2 k.p.c.), nie odrzuca jej z powodu wystąpienia braków formalnych.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.sn.pl, stan z dnia 30 maja 2012 r.