Problem ujawnił się w związku z konfliktem między małżeństwem Dorotą a Jackiem B. Doprowadziło to do rozwodu, który nastąpił w grudniu 2013 r. Władze rodzicielską nad dwójką dzieci przyznano matce, natomiast ojciec miał się z nimi widywać w wyznaczone dni.
Istotnie, ojciec kontaktował się regularnie z dziećmi. Po pewnym czasie była żona powiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na nadużyciach seksualnych wobec dzieci ( art. 200 par. 3 i 4 kk).
W styczniu 2015 roku prokuratura umorzyła postępowanie, nie znajdując przekonujących dowodów popełnienie czynów niedozwolonych przez Jacka B.
Na to postanowienie Dorota B. złożyła zażalenie. Sąd Rejonowy w Bielsku Białej powziął wątpliwość, czy matka może  występować w imieniu dzieci w toku postępowania przygotowawczego w sprawie, w której osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa na ich szkodę jest ojciec?
W środę 30 września 2015 r. Sąd Najwyższy postanowił odmówić podjęcia uchwały, dyz przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego są jasne (art. 98 par.2 pkt.2 i par.3 ).

Sąd Najwyższy stwierdził, że stosowanie zakazu reprezentacji pokrzywdzonych dzieci przez ich rodzica jest uzasadnione nie tylko w tych postępowaniach karnych, w których drugi rodzic jest oskarżonym. Jak podkreśliła sędzia Małgorzata Gierszon , zakaz obowiązuje też na etapie in rem ( postępowanie przygotowawcze), w którym drugi rodzic jest osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa na szkodę małoletnich dzieci.
SN powołał się też na swoją uchwałę z 30 września 2010 r. ( sygnatura I KZP 10/10). Według tej uchwały rodzic małoletniego nie może, działając w charakterze przedstawiciela ustawowego,  wykonywać praw tego małoletniego jako pokrzywdzonego w postępowaniu karnym, w tym także w postępowaniu z oskarżenia prywatnego, jeżeli oskarżonym jest drugi z rodziców.

Sygnatura akt I KZP 8/15, postanowienie z 30 września 2015 r.

 

  Iwona Długoszewska
 
Przesłanki oraz skutki ograniczenia i pozbawienia władzy rodzicielskiej