Sąd Najwyższy III Wydział Karny rozpozna kasację wniesioną przez Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie Leszka Szymczaka, redaktora naczelnego portalu www.gazetabytowska.pl.
Leszek Szymczak był oskarżony z tytułu odpowiedzialności redaktora portalu internetowego za wpisy dokonywane na forum przez internautów oraz o brak rejestracji portalu internetowego jako tytułu prasowego w rozumieniu art. 45 Prawa Prasowego. W zakresie pierwszego czynu Leszek Szymczak został uniewinniony. Sprawa rozpoznawana jutro przez Sąd Najwyższy dotyczy drugiego czynu. W tym zakresie Leszek Szymczak wyrokiem Sądu Okręgowego w Słupsku z dnia 7 lutego 2008 r. został uznany winnym popełnionego czynu. Ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu sąd warunkowo umorzył postępowanie w sprawie.
Sąd Okręgowy w Słupsku (sędzia Witold Żulczyk) uzasadniając wyrok stwierdził, że „Ustalenia Sądu I instancji są prawidłowe – mamy do czynienia z prasą, był obowiązek rejestracji, to kwestia oczywista”. Sąd podkreślił, że „przedmiotem ochrony jest tutaj rynek prasowy, to przepis służący ochronie wydawcy, żeby na rynku nie znajdowały się publikacje o tej samej nazwie”. W opinii Sądu oskarżony nie może się powoływać na swoją nieświadomość. Ponieważ funkcjonuje na rynku prasowym, musi mieć określony poziom świadomości i wiedzy. „Przecież rejestrował gazetę w formie papierowej” - zaznaczył sąd. 
W lipcu 2010 r. Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował, że wniósł kasację na korzyść Leszka Szymczaka od wyroku Sądu Okręgowego z 7 lutego 2008 r. Kasacja zawiera zarzut rażącego i mającego istotny wpływ na jego treść naruszenia prawa karnego procesowego - art. 433 par. 2 k.p.k. w zw. z art. 7 k.p.k. poprzez nienależyte rozważenie podniesionego w apelacji oskarżonego zarzutu, iż Sąd I instancji błędnie uznał, że strona www.gazetabytowska.pl jest publikacją w postaci przekazu za pomocą dźwięku i obrazu. Kasacja zawiera wniosek o uchylenie wyroku Sądu Okręgowego w Słupsku w zaskarżonej części i uniewinnienie oskarżonego od popełnienia przypisanego mu czynu z art. 45 ustawy Prawo prasowe .
Helsińska Fundacja Praw Człowieka w ramach działalności Obserwatorium Wolności Mediów wielokrotnie podejmowała interwencje w obronie administratorów portali internetowych, którzy odpowiadali przed sądem za brak ich rejestracji jako tytułu prasowego. Uważamy, że wobec braku precyzji Art. 45 Prawa Prasowego przepis ten nie ma zastosowania do portali internetowych, a tym samym nie powinni ponosić odpowiedzialności za brak jego rejestracji.
Pełnomocnikiem pro bono Leszka Szymczaka jest adw. Piotr Fedusio.
Rozprawa przed Sądem Najwyższym odbędzie się o godz. 12.30 w sali C (sygn. akt III 250/10).