Sąd Najwyższy w środę odpowie na pytanie Sądu Okręgowego; Czy w sprawie o wpis własności w której zbywca nieruchomości zmarł przed złożeniem wniosku do Sądu, Sąd stosownie do treści przepisu art. 626[1] § 2 k.p.c. może uznać za uczestników postępowania jego następców prawnych mimo, że nie są oni jeszcze wpisani w księdze wieczystej, a w sytuacji braku dowodów wskazujących na krąg spadkobierców winien uprzednio podjąć czynności określone w treści przepisu art. 510 § 2 k.p.c., czy też może dokonać wpisu nowego właściciela a zawiadomienie o wpisie przeznaczone dla nieznanych obecnie Sądowi spadkobierców osoby wpisanej na podstawie art. 626[12] § 2 i § 3 złożyć do akt ze skutkiem doręczenia?

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy odrzucił wniosek Gabrieli S. o wpis w księdze wieczystej prawa własności na jej rzecz. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, iż księga wieczysta prowadzona jest dla samoistnego lokalu mieszkalnego położonego we W. przy ul. M. Właścicielem nieruchomości według stanu ujawnionego w tej księdze jest Ludwika S. Wnioskodawczyni wskazała, iż uczestniczka postępowania Ludwika S. zmarła w dniu 26 marca 2011 r. Sąd Rejonowy powołując się na treść art. 199 § 1 pkt 3 k.p.c. odrzucił wniosek uznając, iż brak zdolności sądowej którejkolwiek ze stron stanowi bezwzględną ujemną przesłankę procesową. Wskazał również na art. 64 § 1 k.p.c. i 8 k.c., który stanowi, iż osoba fizyczna posiada zdolność prawną określoną jako zdolność do występowania w charakterze strony, od chwili urodzenia do chwili śmierci. Skoro zaś uczestniczka postępowania Ludwika S. zmarła w dniu 26 marca  2011 r. nie miała zdolności sądowej w dacie złożenia wniosku o wpis w dniu 16 maja 2011 r.
Zażalenie na powyższe postanowienie złożyła wnioskodawczyni, zaskarżając je w całości i wnosząc o jego zmianę poprzez dokonanie wpisu zgodnie z wnioskiem lub uchylenie zaskarżonego postanowienia. Orzeczeniu temu wnioskodawczyni zarzuciła naruszenie przepisów postępowania mające istotny wpływ na treść wydanego orzeczenia.

Sygnatura akt III CZP 44/12