Jak podaje Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości tematem przewodnim kolejnego numeru są: priorytety polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w zakresie wymiaru sprawiedliwości oraz metody kształtowania dobrych praktyk w relacji sądów z mediami.

Projekty, jakie na forum europejskim koordynuje Ministerstwo Sprawiedliwości oraz oczekiwania związane z Prezydencją, w artykule "Realne działania zamiast wielkiej polityki" przedstawia sam Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Autorzy kolejnych publikacji rozwijają i szczegółowo omawiają priorytety Prezydencji w obszarze prawa karnego i cywilnego.

Relacje sąd-media, to drugie zagadnienie, któremu poświęca miejsce "Na wokandzie". Telewizja, gazety, Internet – są oknem na świat dla społeczeństwa, dlatego tak ważne jest, aby sędziowie chcieli i potrafili odpowiednio wykorzystać współpracę z mediami – przeczytacie w "Na wokandzie".

Jak w każdym numerze "Na wokandzie", znajdziecie Państwo również przegląd orzecznictwa ETPCz w sprawach polskich, aktualne wiadomości z Ministerstwa Sprawiedliwości, oraz kolumny stałych felietonistów.

Z myślą o studentach prawa "Na wokandzie" przybliża w aktualnym numerze zawody: referendarza i asystenta sądowego, a zawarte w nim informacje oraz wskazówki, mają pomóc czytelnikom w podjęciu decyzji, czy swoją przyszłość związać właśnie z tymi zawodami.

Wszystkie artykuły w wersji elektronicznej można przeczytać na stronie internetowej kwartalnika - www.nawokandzie.ms.gov.pl. Znajdziecie tam Państwo także poprzednie numery naszego wydawnictwa.

Opracowanie merytoryczne oraz druk kwartalnika "Na wokandzie" jest jednym z zadań projektu "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości" (Priorytet V PO KL), współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostałe zadania realizowane w ramach projektu to:

  • opracowanie i dystrybucja materiałów informacyjno-edukacyjnych na temat wymiaru sprawiedliwości oraz praw obywatela w sądzie i prokuraturze,
  • spotkania edukacyjne dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, dla młodzieży szkół średnich i studentów,
  • rozwój sieci punktów obsługi interesantów w sądach powszechnych,
  • upowszechnianie informacji na temat alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów (mediacje i sądy polubowne),
  • modernizacja strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.