Sikorski wystąpił podczas uroczystości z okazji 20. rocznicy powstania Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODHIR).
W swoim wystąpieniu ocenił, że w ciągu ostatnich 20 lat Polska stała się jednym z ważniejszych orędowników demokracji i praw człowieka w Europie. Jak mówił, jesteśmy dumni z naszej walki o wolność. Zaznaczył, że ODHIR odgrywa "przemożną rolę" w promowaniu demokracji, a on sam wysoko ceni wysiłki Biura. Sikorski podkreślał też, że jedynie na fundamencie demokracji możliwe jest długofalowe budowanie pokoju między państwami, bo demokracje nie wojują ze sobą.
W imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego głos zabrał jego doradca Jan Lityński. W uroczystości oprócz Sikorskiego wzięli udział: sekretarz generalny OBWE Marc Perrin de Brichaubaut oraz dyrektor ODIHR Janez Lenarczicz.
Spotkanie z okazji 20-lecia ODHIR odbyło się w nowej siedzibie Biura, która mieści się w Pałacu Młodziejowskich na stołecznej Starówce. Siedziba została otwarta podczas wtorkowej uroczystości.
ODIHR (The Office for Democratic Institutions and Human Rights) jest jedną z głównych organizacji praw człowieka na świecie. Działa też na rzecz demokracji, tolerancji oraz wolnych i sprawiedliwych wyborów. Od chwili powstania w 1991 r. siedzibą ODIHR jest Warszawa. Biuro zatrudnia obecnie prawie 150 osób z ponad 30 krajów. Jego działalność obejmuje 56 państw członkowskich OBWE; jest finansowana z budżetu podstawowego, zatwierdzanego corocznie przez wszystkie państwa członkowskie OBWE, jak również z dobrowolnych składek państw członkowskich.(PAP)