Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez UE 50 procent europejskich nastolatków podaje w Internecie swoje dane osobowe, które mogą pozostać tam na zawsze i być powszechnie dostępne. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu Komisja Europejska kieruje apel do nastolatków: „Zastanów się, zanim umieścisz coś w sieci!” Komisja przyjęła z zadowoleniem działania zmierzające do ochrony dzieci korzystających z internetowych portali społecznościowych, podjęte przez 20 firm, które w zeszłym roku podpisały porozumienie w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z serwisów społecznościowych (IP/09/232 ). Większość z tych firm stworzyła niepełnoletnim użytkownikom większą możliwość reagowania na niebezpieczeństwa w sieci, ułatwiając im zmianę ustawień dotyczących prywatności, zablokowanie użytkownika lub usunięcie niepożądanych komentarzy lub treści. Komisja uważa jednak, że w kwestii ochrony dzieci w sieci pozostaje jeszcze wiele do zrobienia . Mniej niż połowa firm prowadzących portale społecznościowe (40 %) ustawia domyślnie profile osób poniżej osiemnastego roku życia jako profile dostępne tylko dla znajomych, a jedynie jedna trzecia operatorów odpowiada na prośby użytkowników o pomoc.
„Jeżeli chcemy, aby dzieci zastanawiały przed wysłaniem postów, firmy prowadzące portale społecznościowe powinny umieścić w Internecie właściwe informacje, używając odpowiedniego języka. W zeszłym roku Komisja Europejska zwróciła się do tych firm o podjęcie tego rodzaju działań i z zadowoleniem stwierdzam, że wiele z nich odpowiedziało na ten apel”, powiedziała komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, Viviane Reding. „Oczekuję jednak, że wszyscy operatorzy zrobią dużo więcej. Profile małoletnich użytkowników muszą być domyślnie ustawiane jako profile prywatne, a na pytania lub skargi w sprawie nadużyć należy szybko i właściwie reagować. Internet ma obecnie zasadnicze znaczenie dla naszych dzieci i wszyscy odpowiadamy za to, by był on dla nich bezpieczny.” Podczas zeszłorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu firmy prowadzące portale społecznościowe uznały, że młodzi użytkownicy i ich rodzice powinni czuć się bezpiecznie korzystając z serwisów społecznościowych.
W tym celu podpisały one porozumienie w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z serwisów społecznościowych. Było to ukoronowaniem zainicjowanych przez Komisję Europejską w kwietniu 2008 r. dyskusji z operatorami portali społecznościowych, organizacjami pozarządowymi i naukowcami. W lutym 2009 r. 18 operatorów podpisało porozumienie w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z serwisów społecznościowych, a w czerwcu 2009 r. dołączyły do nich dwie kolejne firmy.
W rok później Komisja opublikowała sprawozdanie dotyczące stosowania tych zasad w 25 portalach należących do sygnatariuszy porozumienia: Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, YouTube, Hyves, Windows Live, Xboxlive, Myspace, Nasza-klasa.pl, Netlog, One.lt, Piczo, Rate.ee, Skyrock, SchülerVZ StudiVZ MeinVZ, Habbo, IRC Galleria, Tuenti, Yahoo!Answ ers, Flickr oraz Zap.lu. Ustalono, że w 19 na 23 portali proponuje się zalecenia dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz informacje kierowane specjalnie do dzieci lub nastolatków (tego środka nie stosuje się w dwóch serwisach). W przypadku czternastu portali informacje te są zarówno łatwe do znalezienia jak i łatwe do zrozumienia . Należą do nich: YouTube, Habbo Hotel, Hyves, IRC Galleria, MySpace, Nasza-klasa, Netlog, One, Rate, SchülerVZ, Skyrock, Yahoo!Answers, Yahoo!Flickr, Zap.
Jednak inne, tak samo ważne środki ochrony prywatności są mniej systematycznie wprowadzane w życie .Tylko 40 procent portali społecznościowych przyznaje, że stosuje domyślne ustawienie danych osobowych dotyczących osób małoletnich tak, aby były widoczne tylko przez ich znajomych . Są to: SchülerVZ, Facebook, Tuenti, Giovani, Flickr, Yahoo Answers, One, Habbo, Windows Live oraz MySpace. Tylko w 11 spośród 22 portali niemożliwe jest wyszukiwanie przy pomocy wyszukiwarek prywatnych profilów małoletnich użytkowników. Są to: Arto, Bebo, Facebook, YouTube, MySpace, Piczo, SchülerVZ, Windows Live, Yahoo! Answers, Yahoo!Flickr oraz Zap; O ile 19 na 25 portali oferuje stale dostępny link do obsługi skarg, o tyle tylko 9 z nich (na 22) udzieliło odpowiedzi na skargi podczas trwania oceny. Były to: Arto, Dailymotion, YouTube, Habbo Hotel, Hyves, IRC Galleria, MySpace, Rate, Windows Live. Istnieje zatem paląca potrzeba zapewnienia lepszej jakości usług dostosowanych do odpowiadania na sygnały użytkowników zwracających się o pomoc .
Porozumienie w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z serwisów społecznościowych dla UE zostało podpisane w dniu 10 lutego 2009 r. przez osiemnaście działających w Europie, wiodących firm, oferujących serwisy społecznościowe. W czerwcu 2009 r. dołączyło do nich dwóch następnych operatorów ( IP/09/232 , MEMO/09/58 ). Do czerwca 2009 r. wszyscy sygnatariusze porozumienia, z wyjątkiem firmy Giovani.it, przesłali Komisji swoje deklaracje. Przedstawione w dniu dzisiejszym sprawozdanie z oceny wdrożenia porozumienia w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z serwisów społecznościowych opiera się na analizie deklaracji złożonych przez firmy internetowe i rzeczywistego badania odpowiednich portali w okresie od końca października do początku listopada 2009 r.
(Źródło: KE/KW)