W środę nowelizacją zajęła się senacka Komisja Zdrowia. Nie zaproponowała do niej żadnych poprawek, zgłoszonych przez senatorów PiS. Poprawki dotyczyły m.in. postulatów środowiska aptekarskiego.

 

W opinii biura legislacyjnego propozycje PiS wykraczały poza zakres merytoryczny nowelizacji ustawy.

 

Podczas posiedzenia komisji minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że zasady kontroli lekarzy i aptek przez NFZ zostaną opisane w rozporządzeniach do ustawy refundacyjnej.

 

Zgodnie z nowelą, z ustawy refundacyjnej usunięto ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją. Takie rozwiązanie postulowała Naczelna Rada Lekarska.

 

Sejm spełnił także część postulatów Naczelnej Rady Aptekarskiej. Zgodnie z uchwalonymi przepisami farmaceuci, którzy do momentu wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej realizują niewłaściwie wypisane recepty, nie będą ponosili za to odpowiedzialności. Posłowie nie spełnili jednak najważniejszego oczekiwania NRA - nie wykreślili z ustawy refundacyjnej przepisów zakładających odpowiedzialność finansową aptekarzy za realizację błędnie wypisanych recept. Jednak - zgodnie z nowelą - zyskali oni możliwość wnoszenia zażaleń i odwołań od decyzji kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia do dyrektorów oddziałów wojewódzkich i prezesa NFZ. Wniesienie zażalenia lub odwołania będzie wstrzymywało wykonanie zaleceń pokontrolnych.

 

Senatorowie zajmą się też ustawą o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 rok. Zgodnie z nią rolnicy zapłacą za osobę 1 zł od hektara w gospodarstwach mających ponad 6 tzw. hektarów przeliczeniowych, w gospodarstwach do 6 hektarów składkę tak jak dotychczas zapłaci budżet państwa. Stanowi ona też, że rolnicy prowadzący produkcję w ramach tzw. działów specjalnych nie będą płacili składek zdrowotnych na podstawie nowej ustawy, ponieważ już je opłacają z innego tytułu.

 

Zaproponowane przez rząd rozwiązanie będzie obwiązywać tylko do końca 2012 r., czyli do czasu opracowania mechanizmu wyliczania składki w oparciu o dochód uzyskiwany w gospodarstwie rolnym.

 

Wniesiona przez rząd zmiana opłacania składek zdrowotnych przez rolników jest spowodowana wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 r. Trybunał uznał za niekonstytucyjne zapisy, według których budżet państwa opłaca składki za rolników bez względu na ich dochody.

 

Senatorowie zajmą się również przygotowaną przez resort finansów ustawą o emeryturach i rentach z FUS oraz ich waloryzacji. Na jej mocy w tym roku waloryzację procentową ma zastąpić kwotowa - wszyscy otrzymają dodatkowo 71 zł.

 

Senat rozpatrzy także nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Stanowi ona, że zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy zmienią się dopiero od 19 stycznia 2013 r. Jednym z głównych celów nowelizacji jest dostosowanie prawa polskiego do wymogów unijnych dyrektyw. Ustawa na nowo reguluje m.in. zasady uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, w tym zasady szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców, nadzoru nad ośrodkami egzaminowania i szkolenia kierowców, instruktorami, egzaminatorami oraz samymi kierowcami. (PAP)