Projekt (druk senacki nr 1257) przewiduje wprowadzenie do kodeksu art. 401 (2) w brzmieniu: "Można żądać wznowienia postępowania, gdy potrzeba taka wynika z rozstrzygnięcia organu międzynarodowego działającego na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską".
Inicjatywa Senatu to skutek wydanego 7 sierpnia 2009 r. przez Trybunał Konstytucyjny postanowienia sygnalizacyjnego (sygn. Ts 220/07/S), w którym TK zasygnalizował Sejmowi oraz ministrowi sprawiedliwości – dla zapewnienia spójności systemu prawnego Rzeczypospolitej Polskiej – potrzebę podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu sprecyzowania trybu rozpoznawania skarg o wznowienie postępowania, o których mowa w art. 4011 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego.
W postanowieniu TK odniósł się między innymi do skargi konstytucyjnej Janusza Podbielskiego i PPU Polpure (Ts. 24/09), spraw, w które zaangażowany był Program Spraw Precedensowych. W skargach tych podniesiono niegodność art. 401 pkt 2 Kodeksu postępowania cywilnego z art. 45 Konstytucji RP w związku z art. 2, art. 8 oraz art. 77 ust. 2 Konstytucji RP, polegającą na tym, iż wskazany przepis pozbawia i nie reguluje możliwości wznowienia postępowania przed sądami krajowymi, pomimo wyroku ETPCz stwierdzającego naruszenie art. 6 Konwencji polegające na pozbawieniu dostępu do sądu.