Senatorowie wniosą poprawki do ustawy o ustroju sądów powszechnych, która dotyczy m.in. zmiany systemu oceniania sędziów i prokuratorów, wzmocnienia pozycji prezesów sądów apelacyjnych i zmian w strukturze organizacyjnej sądów.Nowela wprowadza m.in. system indywidualnych ocen pracy sędziów i prokuratorów. Według Ministerstwa Sprawiedliwości ma to pomóc słabszym sędziom poprawić orzecznictwo, a także wpłynąć na poprawę jakości funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Równie kontrowersyjna ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej określa wynagrodzenia artystów i zakres umów o pracę. Według Ministerstwa Kultury ma ona usprawnić funkcjonowanie instytucji artystycznych. Sejm odrzucił umowę sezonową, czyli umowę o pracę na czas określony jako podstawową formę zatrudnienia pracowników artystycznych. Obecnie aktorzy teatrów lub muzycy orkiestr mogą być po okresie próbnym zatrudnieni na czas nieokreślony. Ustawa po wpływem poprawek senackich może wrócić do pierwotnej wersji, a tego najbardziej obawiają się środowiska twórcze.
Senatorowie pochylą się tez nad ustawą o zasadach ewidencji oraz identyfikacji podatników i płatników, która od 1 stycznia 2012 r. znosi obowiązek posiadania NIP dla osób fizycznych. W związku z tym od przyszłego roku jedynym identyfikatorem dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT, będzie numer PESEL. Możliwe, że głosowanie nad nowelą odbędzie się jeszcze w środę.Nowelizacja, zakłada m.in., że od 1 stycznia 2012 r. przestanie istnieć obowiązek aktualizowania danych w urzędzie skarbowym przez osoby fizyczne. Nie będą one musiały zgłaszać w urzędzie skarbowym kolejnych zmian związanych z danymi, które zawiera rejestr PESEL. Firmom, które nadal będą musiały posiadać NIP, będzie on nadawany od razu, a nie w drodze decyzji administracyjnej naczelnika urzędu skarbowego. Ma to skrócić i uprościć procedurę, która prowadzona jest na podstawie Ordynacji podatkowej.