Obecnie art. 18a ustawy o działalności ubezpieczeniowej przewiduje, że zakłady ubezpieczeń mogą różnicować składki i świadczenia ze względu na płeć. W efekcie nowelizacji stanie się to niemożliwe.
Senat zajmie się też rządową nowelizacja ustawy o odpadach, która wprowadza unijne unormowania dotyczące gospodarki odpadami, m.in. w zakresie ich składowania czy termicznego ich przekształcania. Nowe przepisy regulują obowiązki wytwórców odpadów, posiadaczy odpadów gospodarujących nimi oraz nowych podmiotów - sprzedawców i pośredników w obrocie odpadami, a także obowiązki organów administracji publicznej w zakresie gospodarki odpadami.
Senatorowie zajmą się także Prawem pocztowym. Przyjęte przez Sejm pod koniec listopada Prawo pocztowe zakłada, że od początku 2013 r. wszystkie firmy świadczące usługi pocztowe otrzymają równy dostęp do rynku. Wystarczy, że będą miały wpis do rejestru operatorów pocztowych w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, zamiast obecnego zezwolenia.
Prawo pocztowe zmienia też definicję usług pocztowych. Usługą pocztową będzie nie tylko cały proces od nadania do doręczenia przesyłki, ale także jego poszczególne etapy. Jak podkreśla Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które ustawę przygotowało, oznacza to, że firmy działające na rynku pocztowym będą mogły się specjalizować, np. tylko w doręczaniu przesyłek.
Z mocy ustawy państwo nadal będzie gwarantowało świadczenie tzw. usług powszechnych, czyli takich - jak podkreśla MAC - które dla dobra wspólnego muszą być świadczone w sposób jednolity i po przystępnych cenach, niezależnie czy się to opłaca, czy nie.
Senat zajmować się będzie także zmianami w ustawie o funduszach inwestycyjnych i ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym. Nowe przepisy wprowadzą rozwiązania zwiększające efektywność działania funduszy inwestycyjnych otwartych na krajowym i europejskim rynku usług finansowych. Według rządu zmiany przygotowano ze względu na konieczność wdrożenia do polskiego prawa przepisów europejskich.
Do porządku obrad Senatu wprowadzono nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która przewiduje, że świetlice środowiskowe będą mogły działać na dotychczasowych zasadach przez kolejne dwa lata.
Pierwsza tura głosowań w Senacie odbędzie się w środę ok. godz. 17.