Projektowana przez senatorów ustawa o zmianie ustawy kpc o raz Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ma na celu dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 lipca 2014 (sygn, K 22/11).
Trybunał podkreślił, iż „sąd rozstrzygający w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej nie może być sprowadzany do roli robota, mechanicznie odrzucającego pisma procesowe obywateli ze względu na uchybienia nie ważące w żaden sposób na możliwości wydania orzeczenia. Sąd nie może też przekształcić
się w instytucję biurokratyczną".
Trybunał zauważył poza tym, że brak formalny skutkujący odrzuceniem skargi kasacyjnej oznacza nieodwracalne pozbawienie strony możliwości rozpoznania jej sprawy przez NSA, a to pozbawia ją de facto konstytucyjnych praw i wolności, których ochrony zamierzała dochodzić.
Senat proponuje dodanie w p.p.s.a. art. 177a. Na gruncie tego przepisu wyraźnie przesądzone zostanie, że przewodniczący najpierw musi wszcząć tzw. procedurę naprawczą, a więc wezwać stronę do poprawienia (usunięcia braków) skargi kasacyjnej z równoczesnym zakreśleniem jej na to 7-dniowego terminu.
W przepisie przewidziany będzie ponadto rygor odrzucenia skargi, odmienny zatem niż w art. 49 § 1 p.p.s.a., niemniej, który pozwala na odrzucenie skargi kasacyjnej, „której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie”.