Przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka czeka obecnie na rozpoznanie ponad 151 tys. skarg. W roku ubiegłym skierowanych zostało 64,5 tys. nowych skarg do rozpatrzenia. Liczba spraw, które oczekują na rozpoznanie, zwiększyła się o dziewięć procent.
W piątek, 19 października br. odbyło się VI Seminarium Warszawskie, którego tematem było stosowanie Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności w krajowym porządku prawnym.
Coroczne seminarium służy wymianie doświadczeń naukowców oraz prawników związanych z działalnością Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Uczestnicy dyskusji wskazywali, że główny ciężar wykonywania i wdrażania wyroków ETPC spoczywa na polskich sądach. - Nie jest prawdą, że nie ma polskiego państwowego sądu praw człowieka, bo jest nim każdy sąd powszechny, który ma obowiązek wprost stosować europejską konwencję - mówił mec. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący komisji praw człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej.
W 2011 r. ETPC rozpoznał ponad 52 tys. skarg, czyli więcej niż w 2010 r., gdy było to 41 tys. Liczba spraw, które oczekują na rozpoznanie, mimo to zwiększyła się w zeszłym roku o dziewięć procent.
Pod względem liczby wnoszonych skarg Polska zajmuje siódme miejsce - po Rosji, Turcji, Włoszech, Rumunii, Ukrainie i Serbii. W ubiegłym roku do ETPC skierowanych zostało do rozpoznania 5035 nowych skarg przeciw Polsce. Ponad 95 proc. spraw jest jednak niedopuszczanych do dalszej procedury ze względów formalnych.
Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności weszła w życie 8 września 1953 r. Polska ratyfikowała konwencję w styczniu 1993 r., jako jedno z 47 państw - członków Rady Europy. Na podstawie konwencji w 1959 roku powołano do życia Europejski Trybunał Praw Człowieka mający siedzibę w Strasburgu.
Seminarium odbyło sie w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa.
Źródło: VI Seminarium Warszawskie, Warszawa 19 października 2012 r.