- Zespół ekspertów ds. wypracowania rozwiązania problemu wokół TK nie będzie wprost proponować zmiany konstytucji - zapowiedział podczas środowej konferencji w Sejmie koordynator tego zespołu prof. Jan Majchrowski.
Na konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że zespół zintensyfikował prace w zeszłym tygodniu i doszedł do konkluzji. "Wszelkie kwestie, które na początku na agendzie ustaliliśmy, zostały przez nas w sposób merytoryczny zakończone, określone, i nastąpił konsens, po różnych dyskusjach członków komisji" - powiedział.

Potwierdził, że ostatnie posiedzenie zespołu odbędzie się we wcześniej zapowiadanym terminie - 9 czerwca, ewentualnie może się ono przedłużyć na 10 czerwca. To będzie finał naszej pracy, jesteśmy bardzo bliscy finału. Teraz trwają prace o charakterze bardziej redakcyjnym niż merytorycznym. Kwestie merytoryczne mamy zamknięte - powiedział Majchrowski.
Zaznaczył jednak, że w raporcie nie będzie propozycji "wprost zmiany konstytucji.  - Doszliśmy do wniosku, że możliwość realizacji tego postulatu dziś byłaby bardzo niewielka - argumentował.
Majchrowski zwrócił uwagę, że propozycje zespołu mają być "o wiele bardziej pragmatyczne". - W pewnych punktach będziemy sugerować, wskazywać, rekomendować, że wskazane byłoby w tym i tym zakresie odpowiednie zmiany w konstytucji - dodał.

 

Dowiedz się więcej z książki
Na straży państwa prawa. Trzydzieści lat orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Poinformował, że raport zespołu zostanie przekazany marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu. Jak dodał, w tym momencie raport będzie też przedstawiony opinii publicznej.

Zespół zajmuje się kwestią funkcjonowania TK i - jak wcześniej informował Majchrowski - efektem jego pracy będzie dokument zawierający merytoryczną propozycję rozwiązania problemu wokół TK, którą będzie mógł wykorzystać Sejm. (ks/pap)