Za przyjęciem noweli głosowało 293 posłów, 134 było przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu.

Izba odrzuciła wcześniej poprawki PiS likwidujące instytucję bankowego tytułu egzekucyjnego. Według partii, bankowy tytuł egzekucyjny daje bankom ogromną przewagę w relacjach biznesowych z ich klientami.

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości istnienie bankowego tytułu egzekucyjnego w polskim systemie prawa dobrze służy zarówno wierzycielom, w tym przypadku bankom, ale i dłużnikom. "Nie mamy tutaj do czynienia z nierównym traktowaniem jednych w stosunku do drugich. (...). Banki nie mają żadnej dowolności w zakresie wystawiania bankowego tytułu egzekucyjnego" - tłumaczył wiceminister sprawiedliwości Jacek Gołaczyński w trakcie jednego z posiedzeń komisji finansów. Dodał, że prawo bardzo precyzyjne określa wymagania formalne, które musi spełniać bankowy tytuł egzekucyjny.

Przygotowany przez Senat projekt nowelizacji ma na celu dostosowanie przepisów do wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 2011 r. o pozbawieniu ksiąg bankowych, a także dokumentów funduszy sekurytyzacyjnych statusu dokumentów urzędowych. W uzasadnieniu TK wskazał, że konsekwencje nadania mocy prawnej tym dokumentom w postępowaniu cywilnym obciążają pozwanego konsumenta.