Według obecnego stanu prawnego spółki, które nie zostały przerejestrowane do Krajowego Rejestru Sądowego, z końcem roku tracą byt prawny. Nie będą mogły też posługiwać się odpisami, wyciągami, zaświadczeniami z rejestru, w którym do tej pory są ujawnione, czyli z Rejestru Handlowego B. Według danych w Polsce może funkcjonować około 100 tysięcy takich spółek, które nie zostały przerejestrowane, a także około 80 tysięcy innych podmiotów. Projekt ustawy ma na celu wydłużenie okresu wyznaczonego na przerejestrowanie o jeden rok, głównie dlatego, bo ten rok to już jest kolejny rok, aby w tym czasie, kiedy dotychczasowe wpisy zachowują moc prawną, wypracować rozwiązania prawne, które uregulują sprawę tego, co będzie dalej z majątkiem tych spółek, z zobowiązaniami tych podmiotów czy też zabezpieczeniem interesów wierzycieli. Ta sprawa nie została dotychczas uregulowana, a jest ona dosyć poważna.
Według wiceministra sprawiedliwosci Wojciecha Hajduka wydłużenie okresu jest konieczne. Jest tylko pytanie, czy to powinien być rok czy dwa lata na wprowadzenie regulacji, które zapewnią czas na rozwiązanie kwestii pozostawionego majątku po tych podmiotach, które nie zostaną przerejestrowane do Krajowego Rejestru Sądowego. Okres dwuletni wydaje się okresem właściwszym na wprowadzenie regulacji w tym zakresie, ale to jest oczywiście stanowisko Ministra Sprawiedliwości.
Trwają prace nad ujednoliceniem stanowisk. Minister Spraw Zagranicznych i Minister Skarbu Państwa mają odmienne poglądy, uważają, że okres roczny jest okresem wystarczającym.
W środę 20 listopada Sejm zajmie się tą nowelizacją.