Projekt (druk sejmowy nr 1702) został wniesiony przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej pod wpływem doniesień medialnych o okolicznościach śmierci Igora Stachowiaka, do której doszło w dniu 15.05.2016 r. na wrocławskim komisariacie policji.

Wnioskodawcy, odwołując się do konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania z 10.12.1984 r. (Dz.U. z 1989 r. Nr 63, poz. 378), proponują zmianę dotychczasowej regulacji art. 246 k.k. dotyczącej wymuszania zeznań przez funkcjonariusza publicznego. Zgodnie z projektem, za stosowanie tortur będzie uważane używanie przez funkcjonariusza publicznego lub osobę działającą na jego polecenie przemocy, groźby bezprawnej lub w inny sposób znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad inną osobą, w celu uzyskania określonych zeznań, wyjaśnień, informacji lub oświadczenia. Jednocześnie przewiduje się pozostawienie dotychczasowego zagrożenia karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Ponadto proponuje się, aby funkcjonariusz publiczny lub ten, który działając na jego polecenie, dopuści się stosowania tortur poprzez znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad inną osobą, w celu ukarania jej za czyn popełniony przez nią albo o którego dokonanie jest ona podejrzana, a także w celu zastraszenia lub wywarcia nacisku na nią lub trzecią osobę albo w jakimkolwiek innym celu wynikającym z wszelkiej formy dyskryminacji, podlegał karze pozbawienia wolności od roku do lat 8.

Projekt przewiduje, że sprawca powyższych czynów, który działał ze szczególnym okrucieństwem, podlegałby karze pozbawienia wolności od roku do lat 12. Karze będzie podlegać również funkcjonariusz publiczny, który wbrew obowiązkowi dopuści do popełnienia wyżej wskazanych czynów.

Źródło: www.sejm.gov.pl,