Na początku posiedzenia ślubowanie poselskie złożył dotychczasowy starosta powiatu Sucha Beskidzka (woj. małopolskie) Andrzej Pająk. Zastąpi Janusza Chwieruta (PO), którego z początkiem lipca premier Donald Tusk mianował p.o. prezydenta Oświęcimia.
Następnie posłowie zajmą się wnioskiem o odwołanie Grabarczyka. Zdaniem klubu PiS odpowiada on m.in. za bałagan na kolei i korki na drogach. Według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego premier powołał na stanowisko ministra infrastruktury "wyjątkowego wręcz nieudacznika". SLD oraz PJN zapowiedziały poparcie wniosku PiS. Ministra infrastruktury bronić w czasie głosowania będą PO i PSL.
Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna poinformował, że głosowanie nad wnioskiem odbędzie się we wtorek po południu.
Informacja bieżąca, która zostanie przedstawiona w Sejmie ma dotyczyć szkolnictwa w związku z rozpoczynającym się 1 września rokiem szkolnym.
Rozpatrzony zostanie też przedstawiony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt zmian w ustawie o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych, który dotyczy cyberbezpieczeństwa. Projekt zakłada możliwość wprowadzenia jednego z trzech stanów nadzwyczajnych w razie zagrożenia w cyberprzestrzeni.
Posłowie zajmą się również projektem ustawy o rencie socjalnej, który dotyczy uchylenia przepisu uniemożliwiającego podjęcie pracy zarobkowej osobom uprawnionym do takiej renty.
W trakcie trzydniowego posiedzenia Sejm zajmie się też projektami dotyczącym zmian w konstytucji. Posłowie zapoznają się ponadto z raportem komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy oraz rozpatrzy dwa projekty dot. prawa do aborcji.(PAP)